Az időjárás kedvezett az őszi kalászosok fejlődésének. A gabonák erőteljes bokrosodásnak, fejlődésnek indultak, jelentősebb téli kipusztulást sehonnan sem jelentettek. Az esők hatására a vetések állapota sokat javult. A szántóföldi zöldségtermesztők esetében az időjárás segítette a magágykészítést és a vetést. A gyökérzöldségek és hagymafélék vetése befejeződött, a zöldborsóé pedig a hónap végén még tartott. A megkötött szerződések alapján elmondható, hogy a zöldborsó, a csemegekukorica és a paradicsom vetésterülete növekedett. Zöldségfélékből a piaci ellátás zavartalan, a minőség és a választék megfelelő volt.
A gyümölcsültetvények 90 százalékán március végére befejeződött a metszés. A dél-alföldi megyékben a téli fagy miatt a kajszi- és az őszibarackfák virágai - fajtától, kondíciótól és fekvéstől függően eltérő mértékben - károsodtak. (Ezen a helyzeten az áprilisi fagyok még tovább rontottak, a károk felmérésével május közepére végeznek). Az érintett ültetvényeken a metszést ennek figyelembevételével végzik. A Csongrád megyei őszibarackosok egy részénél a terméskiesés előreláthatóan 90-100 százalékos lesz.
A szőlőültetvényeken április elejére a metszés a végéhez közeledett. A szálvesszők lekötését nehezítette a csapadékhiány. Az alföldi szőlőkben sok helyütt okozott rügykárosodást a téli hideg. A hagyományos, takart szőlőkben ugyanakkor március végéig nem volt számottevő a fagykár, néhol azonban - túlnyomórészt a magasan fekvő ültetvényeken - még az idősebb, fás részek is elhaltak. A teljes kárfelmérés csak a vegetáció megindulását követően lehetséges.
(NAPI)
