BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó évet zárt a BÁT

Az év végi előzetes várakozásoknak megfelelően elégedett lehet a tavalyi évvel a Budapesti Árutőzsde. A jelenlegi három szekcióban - végleges adatok szerint - a forgalom meghaladta a 780 milliárd forintot, ami csaknem 67 milliárddal több a 2000. évi teljesítménynél. Ez túlnyomórészt a pénzügyi szekciónak köszönhető, hiszen itt a üzletmenet több mint 100 milliárd forinttal növekedett - nyilatkozta lapunknak Bánhidi Ferenc, a BÁT ügyvezető igazgatója.

2002. január 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt év eleji óvatos előrejelzésekre rácáfolva igen jól sikerült a tavalyi év a Budapesti Árutőzsde (BÁT) számára. A meglévő három szekcióban az összforgalom meghaladta a 780,2 milliárd forintot, ami a BÁT történetének negyedik legjobb évét jelentette. Az előző évinél 66,8 milliárd forinttal nagyobb teljesítmény döntő részben annak köszönhető, hogy a pénzügyi szekcióban a forgalom 107,55 milliárd forinttal nagyobb volt a 2000. évinél.

Ez utóbbi piacon a forgalom döntő része euróra és dollárra jött össze, ez érthető is, hiszen a pénzügyi szekcióban az euró bevezetése miatt az érintett nemzeti valuták jószerivel már „kihaltak” (NAPI Gazdaság, 2001. december 3., 2. oldal). Ezzel együtt még japán jenre, svájci frankra és angol fontra is regisztrált üzletet a tőzsdei adminisztráció, de együttes részesedésük a piac üzletmenetéből alig haladta meg a 10 százalékot. Idén már opciós üzleteket is lehet kötni a pénzügyi szekcióban, bár csak euróra és dollárra, ugyanis a piacon egyelőre csak ezek iránt van igény. Bánhidi szerint a forgalomnövekedést egyértelműen a forint lebegtetési sávjának szélesítése okozta. Ezzel együtt örömteli, hogy nem kizárólag a spekulánsok nagyobb aktivitására vezethető vissza az élénkülés, a brókercégek tájékoztatása szerint ugyanis egyre több olyan cég jelentkezik, amely árfolyamkockázatait szeretné fedezni, bár számuk még korántsem éri el az elvárható szintet.
A gabonaszekció nem tudott lépést tartani a devizapiac teljesítményével: az összforgalom itt 94,6 milliárd forintot tett ki, ami 40,5 milliárd forinttal kevesebb a 2000. évinél. Ezzel együtt e piac is jó évet zárt, hiszen a tavalyinál nagyobb érdeklődésre eddig csak kétszer volt példa. Ez különösen annak tükrében kedvező fejlemény, hogy a fizikai piacon a múlt évben túlkínálat volt, s ekkor rendszerint alacsony a tőzsdei üzletmenet. Mindezek alapján Bánhidi szerint megalapozott döntésnek bizonyult a kontraktusnagyság 20 tonnáról 100 tonnára emelése, hiszen a félelmek ellenére a forgalmat nem vetette vissza drasztikus mértékben.
Az üzletmenet döntő részét, több mint 88 százalékát egyébként a kukoricára és az egységes búzára kötött üzletek adták. A húspiac a fentiekkel ellentétben fennállásának leggyengébb évén van túl: tavaly egyetlen üzletet sem regisztrált a tőzsdei adminisztráció.
Az idei évet illetően a tőzsde vezetése szerint nem kizárt némi visszaesés. Bánhidi úgy véli, hogy tavalyhoz képest a gabona- és a devizapiac forgalma kismértékben csökken. Igaz, az elmúlt évet illetően is óvatosan jósoltak: 2000-ben például azzal számoltak, hogy a pénzügyi szekcióban az üzletmenet 50 százalékkal zsugorodik majd.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet