Idén a hazai termelők összesen 430-440 ezer tonna, ipari felhasználásra alkalmas, magas olajtartalmú napraforgómagot takarítottak be. Ez ugyan valamivel meghaladja a tavalyit, ám elmarad a korábbi évek 600 ezer tonna fölötti átlagától. Ennek ellenére a termesztőknek nincs okuk panaszra. Mindenekelőtt azért, mert a világpiaci tendenciákkal lépést tartva a belföldi felvásárlási árak is emelkedtek, így egyetlen termelő sem volt kénytelen tonnánként 60 ezer forintnál olcsóbban eladni a terményt. Az áruval egyáltalán nem kellett házalniuk, a piac rendkívül jól húzott, úgyhogy október végére már nem volt eladatlan árualap az országban.
Ugyancsak kedvező, az árakat emelő tényező, hogy az átlagos olajtartalom csaknem 1,5 százalékkal jobb volt az elmúlt évek átlagánál - volt olyan gazdaság, ahonnan a szárazanyagra vetítve 52-53 százalékos olajtartalmú termést szállítottak a felvásárlókhoz.
A szeptember eleje óta tartó áremelkedést a világpiaci események okozták, ugyanis mind gyakrabban lehetett hallani arról, hogy Argentínában, Oroszországban és Ukrajnában kevesebb napraforgó termett a vártnál (NAPI Gazdaság, 2001. december 11., 15. oldal). Ezért decemberre a napraforgóolaj tonnánkénti ára 460-480 dollárról 670-680 dollárra szökött fel. Ebben az időszakban a repce- és a szójaolajár fölött a napraforgóolajért fizetett prémium - amely rendszerint 80-120 dollár között mozog - elérte a 200-220 dollárt. A piac azonban az utóbbi napokban csendesedett, így most januári, februári és márciusi szállításra már „csak” 650 dollár körül mozog a jegyzés. A visszaesés arra vezethető vissza, hogy áprilisban megjelenik az új argentin termés, ami akkor vélhetően árcsökkenést eredményez.
A jövő szezonnal kapcsolatban Kollár Lajos elmondta, hogy a magárak vélhetően meghaladják majd a tonnánkénti 200 dollárt, ami belföldön 60 ezer forint fölötti felvásárlási árakat jelentene. A kedvező kilátások miatt csaknem bizonyos, hogy a legjobb vetőmag már január végére elfogy. Ezzel együtt a Cereol Rt. a szokásaihoz híven január-februárban hirdeti meg a felvásárlási árakat.
A gazdaságok helyzete jövőre vélhetően csak javul a jövő évi támogatási rendszer hatására - jegyezte meg Kollár -, mivel a kormány ezúttal a 10-300 hektár közti, sőt a 300 hektárnál nagyobb területen gazdálkodó olajosmag- és fehérjetakarmány-termesztők földalapú támogatását is jóváhagyta. (A NAPI Gazdaság információi szerint a olajosmag-termesztők 300 hektár fölötti szubvenciója veszélyben van, az agrártárcánál ennek visszavonásáról tárgyalnak.)
Á. A.
