BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén is nőtt a hazai műanyagipar teljesítménye

A hazai műanyagipar termelése idén az első három negyedévben a tavalyi meglehetően magas bázishoz képest is növekedett. Volumene a múlt év azonos időszakához képest csaknem 2 százalékkal bővült. Ugyancsak kedvező tendencia, hogy a felhasználás is emelkedett, a termelésnél nagyobb mértékben, s részben ennek következménye, hogy a behozatal is élénkült - tájékoztatta lapunkat Wappel Kálmán, a Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) titkára. A harmadik negyedévben ugyanakkor már tapasztalható a kedvező folyamatok megtorpanása.

2001. november 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarországon a január-szeptemberi időszakban 753 ezer tonna műanyagot gyártottak, ami mintegy 1,8 százalékkal haladja meg a múlt év ugyanezen időszakában regisztrált mennyiséget. A tömegműanyagok közül a legnagyobb mértékben ismét a polipropilén (PP) gyártása emelkedett, 169,5 ezerről 193,5 ezer tonnára. A bővülés részben annak köszönhető, hogy a Tiszai Vegyi Kombinát (TVK) Rt. - még 1999-ben beindított - évi 150 ezer tonna kapacitású polipropiléngyára idén már gyakorlatilag teljes kihasználtsággal működött. A PVC előállítása is emelkedett, igaz, a PP-hez képest csak kevéssé, 1,7 százalékkal, 196,7 ezer tonnára - ezzel szemben a polisztirol gyártása nagymértékben csökkent: 71 ezer tonnáról 64,2 ezer tonnára.
A világ gazdaságában tapasztalható kedvezőtlen változások ellenére az ágazat meg tudta ismételni tavalyi igen magas exportteljesítményét, a kivitel 551 ezer tonnát tett ki. Igaz, az első negyedévben még 11 százalékos növekedést regisztráltak. Az import ugyancsak bővült, sőt növekedése jelentősen meghaladta a kivitelét, az elmúlt évi 307 ezer tonnával szemben 323 ezer tonnányi műanyag érkezett az országba. Túlnyomórészt a drága anyagok importja nőtt - például a padlókárpithoz használt E-PVC, vagy a üdítőitalos palackok alapanyagául szolgáló PET. Ráadásul ezeket belföldön nem is gyártják, így a tendencia a legjobb esetben is csak lassul. Kedvező változás ugyanakkor, hogy a belföldi felhasználás felszökött, az előzetes becslések szerint az egy főre jutó felhasználás - idén először - meghaladja majd a 70 kilogrammot.
A műanyag-felhasználás növekedését főként az eredményezte, hogy a termékexport 141,7 ezer tonnáról 165,3 ezer tonnára bővült. A gazdasági környezet romlása és az alapanyagárak süllyedése miatt a kilogrammonkénti átlagár csökkent, ennek ellenére a kivitelből származó árbevétel több mint 13 százalékkal, 352,1 millió dollárral nőtt.
Noha végleges adatok továbbra sincsenek, bizonyos, hogy a cégek eredményességét - főleg jelentős exportú, illetve a kis- és közepes vállalatokét - rendkívül kedvezőtlenül érintette a forint erősödése. Ezek a cégek ugyanis változatlanul csak elvétve biztosítják magukat az árfolyamkockázattal szemben.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet