BUX 140342.86 0,51 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brazília nagy termésétől tartanak a cukorpiaci szereplők

A fehércukor ára továbbra is alacsony szinten áll; Londonban tegnap a márciusi lejáratra tonnánként 238,80 dollár körül mozgott a jegyzés. A helyzet azonban az utóbbi időben némiképp javult, hiszen a világpiacon, elsősorban az előre jelzett jövő évi brazil exportnyomás hatására október közepén 165 dollárra zuhant az ár.

2001. november 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szinte minden elemző azon a véleményen van, hogy 2001/2002-ben a cukortermelés 1,5-2,5 millió tonnával meghaladja a fogyasztást. Tavaly az árak jelentősen emelkedtek, mivel az előrejelzések a termelésnél jóval nagyobb fogyasztást prognosztizáltak, ami apasztotta volna a körülbelül 60 millió tonnát kitevő globális készleteket. A várakozások azonban túlzónak bizonyultak; idén már lényegesen visszafogottabb prognózisok készültek. Ezek szerint pedig ebben a szezonban - egy százaléknál nem nagyobb piacbővülés mellett - az előzőnél nagyobb, mintegy 133 millió tonnás cukortermelés várható. Ebből mintegy 36-37 millió tonna lesz a répacukor és 97-98 millió tonna a nádcukor.
A szezonra meghatározó hatással lesz a brazil alkoholhelyzet és az Egyesült Államok elleni terrortámadás. A globálisan csökkenő import és Brazília vártnál gyorsabban növekvő termelése miatt fokozódik az árakra nehezedő nyomás. A dél-amerikai országban ugyanis 160 dollár a cukor tonnánkénti önköltsége, így a brazilok alákínálhatnak a többi exportőrnek. A helyzetet nehezíti a 10 millió tonnára becsült indiai készlet. Amint ugyanis az árak emelkedni kezdenek, India feltehetően aktív exportőrré válik. A fejletlen szállítási infrastruktúra miatt azonban az Indiában termelt cukor nagy része zsákos kiszerelésű, ezért csak tonnánként 240-250 dollár körüli ártól gazdaságos a kivitel.
Közép- és Kelet-Európa térségéből a nemzetközi piac érdeklődésének középpontjában a világ legnagyobb importőre, Oroszország áll, amelynek termelése előreláthatólag 1,7 millió tonna lesz; a jövő évi 3,65 millió tonnás nyerscukor-importkvóta vélhetően kevésnek bizonyul majd. Az orosz kormány azonban a kvóta fölött importált mennyiségre jövő év elejétől a korábbinál jóval magasabb vámtot vetett ki a hazai cukorgyártás védelme érdekében. 2001 utolsó negyedévére pedig - megakadályozandó a mennyiségi szabályozás fölötti importcukor beözönlését - „ideiglenes” vámot vetettek ki, ennek mértéke 40 százalék, illetve legalább 120 euró tonnánként, szemben a korábbi 30 százalékkal, illetve tonnánkénti 90 euróval.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet