BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kitolta a kormány a trágyatároló-építési határidőt

2006. február 27. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A felszín alatti vizek hosszú távú védelme mellett az állattartással foglalkozó kis- és középgazdálkodók környezetvédelmi kötelezettségein enyhít az a módosítás, amelyet a napokban fogadott el a kormány. A 49/2001. (IV. 3.) kormányrendelet módosítására, majd egy egészen új kormányrendelet megalkotására elsősorban azért volt szükség, mert az állattartó telepek meghatározott méretű szigetelt trágyatárolóinak megépítéséhez a rendeletben kijelölt nitrátérzékeny területeken igen közeli határidőket írt elő. A hígtrágyás technológiával üzemelő telepek részére ez a határidő már 2005. december 31. volt. Figyelemmel azonban arra, hogy az EU beruházási és vidékfejlesztési támogatásai csak 2004 végétől voltak hozzáférhetők, az állattartók ezt a feladatukat a rövid határidő alatt nem tudták teljesíteni.
Az új szabályozás a trágyatárolók megépítésére új határidőket ír elő: a jelenlegi december végi határidő 2009-re tolódik ki. Ez elsősorban a hígtrágyás telepeket érinti, az almos technológiával üzemelő telepek esetében az első határidő a szigetelt trágyatároló megépítésére 2013 lesz.
A kis- és közepes gazdálkodóknak így van még idejük arra, hogy a folyékony és szilárd trágyák tárolására vonatkozó kötelezettségeiket teljesítsék. A mintegy 500 nagy sertés- és baromfitelepet érintő szabályozásban azonban – ezek a 40 ezer baromfiférőhely feletti, 2000, harminc kilogrammnál súlyosabb sertés-férőhelyes vagy 750 kocaférőhelyes üzemek – nem történt könnyítés. Ezek esetében az egységes környezetvédelmi engedélyezésről szóló kormányrendelet az irányadó, ez pedig a trágyatárolók szigetelésére, kapacitásuk növelésére, valamint újak építésére vonatkozóan 2007. október 31-ét határozza meg teljesítési határidőnek. A fenti méret alatti, nem nitrátérzékeny területen a 219/2004. kormányrendelet értelmében meghatározott 2007. október 31. helyett szigeteléssel ellátni valamennyi hígtrágyatárolót 2014. január 1-jéig, az istállótrágya-tárolókat pedig 2015. december 22-ig kell.
A kis- és közepes gazdálkodókra vonatkozó új rendelet megalkotásakor a kormány szem előtt tartotta a gazdák teherbíró képességét, valamint azt, hogy az EU által előírt követelmények teljesíthetőek legyenek, de annál szigorúbb elvárások ne adódjanak.
A mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezés – azaz amikor az állattartással foglalkozó gazdálkodók a folyékony, illetve a szilárd trágyát növénytermesztéssel hasznosított termőterületen helyezik el – elleni védelmet szolgáló kormányrendelet módosításával „elmaradnak” azok a társadalom szempontjából negatívnak nevezhető hatások, amelyek például a trágyatárolók szigetelésére, illetve újak építésére vonatkozó szigorú és közeli határidők teljesíthetetlenségéből adódtak volna. Ilyenek lennének például az állattartó telepek bezárása miatt megszűnő munkahelyek, vállalkozások felszámolása, illetve az állattartás további csökkenése. A jogszabály előírásainak nem megfelelő és már üzemelő vagy engedéllyel rendelkező állattartó telepek trágyatároló műtárgyait a fenti határidők lejárta után egy évvel kell felszámolni.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet