BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszagyűjtik a növényvédő szeres hulladékot

2006. január 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén június–júliusban, az aratás előtti három héten, továbbá október 15 és november 30. között hat hétig tervez visszagyűjtési akciót a Cseber Kht. – tájékoztat Lantos Péter, a kht. ügyvezetője. A szakember emlékeztetett arra, hogy harmadik éve működik a Cseber Kht., a növényvédő szeres göngyölegek visszagyűjtésére és ártalmatlanítására létrehozott koordináló szervezet, miután a kht.-t a Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség 2003. június 1-jétől 35/2003-as sorszámmal nyilvántartásba vette. A Csebernek szinte valamennyi Magyarországon dolgozó gyártó és importőr tagja, így a társaság a magyar növényvédőszer-piac 98 százalékát képviseli.
A növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyag-hulladék visszagyűjtésének rendszere úgy működik, hogy a kht.-val szerződést kötött gyártók és importőrök a kibocsátásukkal arányos hasznosítási díjat fizetnek, azaz finanszírozzák a rendszer működését. A Cseber Kht. szerződést kötött 108 gyűjtőhellyel (növényvédő szeres nagykereskedőkkel), ahol az üres, háromszor kimosott göngyölegeket térítésmentesen átveszik a felhasználótól. A kht. az aktualitásokról naprakészen tájékoztatja a felhasználókat direkt mailben, a szaklapokban feladott hirdetésekben, illetve a www.cseber.hu honlapon. Mindenekelőtt azt tudatosítják a felhasználókban, hogy a növényvédő szeres göngyöleg veszélyes hulladék, annak ők a tulajdonosai, és ha nem adják át a Cseber Kht.-nak, nekik kell saját költségükön ártalmatlanítaniuk azokat.
Az első gyűjtési akció 2005. június 15-től július 31-ig tartott, a második novemberben volt. A számokból látható, hogy a Cseber Kht. 2005-ben is túlteljesítette a 100 százalékos termékdíjmentességhez szükséges visszagyűjtési és ártalmatlanítási kötelezettségét. A gyűjtőhelyek aktivitása, szervezőképesége nagyban befolyásolta egy-egy területen a visszagyűjtés sikerét – idézi fel a tapasztalatokat Lantos Péter. A 118 gyűjtőhelyből 25 nagykereskedő 60 gyűjtőhelyén begyűjtötték a teljes mennyiség 80 százalékát, de nőtt a többi gyűjtőhely aktivitása is.
Más a helyzet a lejárt szavatosságú növényvédőszer-hulladékok begyűjtése és ártalmatlanítása tekintetében. A növény- és talajvédelmi szolgálatok 2003. évi felmérése szerint mintegy 600 tonna régi növényvédő szeres göngyöleg és 320 tonna lejárt szavatosságú növényvédő szer volt az országban. A göngyölegeket a Cseber Kht. – bár ez nem volt kötelessége – a gyártók által finanszírozva megsemmisítette az elmúlt három évben. A környezetvédők által oly sokszor támadott növényvédő szakma ezzel tehát 150 millió forintot áldozott arra, hogy e hulladékoktól megszabadítsa az országot. A lejárt szavatosságú növényvédő szerek problematikája azonban ezután is megmaradt. Ezt felismerve a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium pályázatot hirdetett kísérletképpen két megyében – Pest és Bács-Kiskun – 85 tonna plusz-mínusz 20 százalék növényvédőszer-hulladék feltárására, begyűjtésére és ártalmatlanítására. Ezt a pályázatot a Cseber Kht. a Design Kft.-vel közösen megnyerte és tavaly novemberben szerződést is kötött várhatóan 102 tonna ilyen hulladék begyűjtésére és ártalmatlanítására – hívja fel a figyelmet Lantos Péter. Az akció lebonyolításáról szólva ismertette az időrendi sorrendet. Először, még tavaly decemberben a két megye növény- és talajvédelmi szolgálata tájékoztatta a lehetőségről a növényvédelmi szakembereket, hangsúlyozva, hogy e hulladékok szankciómentes és ingyenes átadására csak ezen akció keretében van lehetőség. Hasonló felhívást tett közzé a Cseber Kht. a növényorvosi kamarákon keresztül szintén az érintett két megyében.
A lejárt növényvédő szereket 2006. január 15-ig lehetett bejelenteni, megadva a szerek és hatóanyagaik megnevezését, mennyiségét és fellelhetőségüket. A lakosságnál „elfekvő” régi növényvédő szerekre is gondolt a pályázat kiírója, így a begyűjtendő mennyiségből tíztonnányit külön, a két megye öt legnagyobb városában meghirdetett akció keretében tervezik összegyűjteni. E kísérlet – remélhetően – sikeres lebonyolítása után kezdődhet majd a többi megyében is az elfekvő lejárt szavatosságú növényvédő szerek ártalmatlanítása.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet