BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Antibiotikum-mentes lesz a takarmány

2006. január 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyelőre nem érezni annak az uniós döntésnek a hatását a magyarországi takarmánykomponens-piacon, amelynek nyomán ez év elejétől nem lehet antibiotikumot hozamfokozó céllal használni az állattartásban – mondja Gáti Levente, a főként takarmány-adalékanyagokat előállító amerikai Alltech Inc. kelet-európai igazgatója. A szakember már korábban is felhívta a figyelmet arra, hogy a helyettesítő szerekre való áttérés alaposan átrendezheti a takarmány-adalékanyagok piacát. (Terápiás céllal továbbra is használhatók az antibiotikumok, ahogy korábban is, megfelelő bejelentési kötelezettség mellett.)
Ahhoz persze legalább fél évnek el kell telnie, hogy a januártól kezdődő változás már érezhető legyen. Egyre több helyen fordul elő, hogy a korábban hozamfokozó céllal használt antibiotikum helyett alternatív készítményeket használnak, de vannak olyan üzemek is, ahol egyszerre többfajta készítményt próbálnak ki. Az Alltech Hungary Kft.-nek mindenesetre a sertés esetében – amelynek tartásakor legnagyobb mennyiségben használtak hozamfokozót – elég nagy eredményeket sikerült elérnie, van sok új partnerük is, akik eredményesen próbálják ki a cég készítményeit. A társaság február 21-én Budapesten kerekasztal-beszélgetést tart a témában olyan cégvezetők részvételével, akik a kérdésben döntenek.
Az előző év végéig betegségek megelőzésére is adható volt még antibiotikum, jövő évtől azonban már kizárólag a megbetegedett állatok kaphatják, kezelési céllal.
Az EU a változásról 2004 júniusában döntött - tehát elvileg erről már minden piaci szereplő tudomást szerezhetett -, de a múlt év végi tapasztalatok szerint Magyarországon sokan nem voltak tisztában a változással, illetve későn kezdtek a kapcsolódó kísérletezésbe. Bizonyos állattartó cégek - éppen a felvásárlók, feldolgozók feltételei miatt - ugyanakkor már év vége felé sem használtak antibiotikumot hozamfokozó céllal, termékeiket ugyanis nem tudnák eladni a külföldi piacon.
Az Alltech - figyelemmel a növekvő igényekre - várhatóan az idén áprilisban adja át a világ legnagyobb élesztőüzemét Brazíliában, ahol jelenleg próbagyártás folyik. Innen látják majd el termékeikkel az egész világot, a magyar piacra is Brazíliából szállítanak a jövőben. A Szerbia-Montenegróban teljes kapacitással működő élesztőüzemük - ahonnan a régiót jelenleg látják el - a jövőben más terméket gyárt majd. Egy brazíliai székhelyű cukorgyártó céggel kötött vegyesvállalati megállapodás révén összesen 25 millió dollárt ruháztak be, ennek eredménye a világ legnagyobb élesztőgyártó kapacitásával rendelkező, a legkorszerűbb technológiával felszerelt létesítmény. Ez a szerbiai gyártás négyszeresére képes: évi élesztőgyártó kapacitása eléri az 50 ezer tonnát, a teljes beruházási összeg pedig 2007-re 40 millió dollárt tesz ki. A jövőben várható bővülés nyomán több mint 100 ezer tonna terméket tudnak majd gyártani. A cukornádültetvényekkel körülvett üzemet szinte teljes mértékben helyben beszerzendő, megújuló nyersanyagok felhasználására alakították ki. A cukornád lesz az erjesztési technológia és az Alltech természetes termékeinek elsődleges forrása.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet