Ebben az évben a cukorkák eladásai stagnáltak, a 135-140 ezer tonnás össztermelés felét kitevő csokoládék értékesítése az ágazat átlagos, 2-3 százalékos növekedésével megegyezően emelkedett, a Győri Keksz Kft. eladásai pedig meghaladják az átlagos növekedést - mondta lapunknak Halbritter Mátyás, az édesipari cégek 80 százalékát tömörítő Édességgyártók Szövetsége, emellett a Győri Keksz Kft. elnöke. Az 1998-at megelőző öt évben az édesipar termelési értéke a korábbi időszak háromszorosára, volumene ugyanakkor ennél kevésbé emelkedett. A szakágazat 1998-ban 50 milliárd forint termelési érték mellett még csak 120 ezer tonna árut állított elő, a belföldi forgalomban ugyanakkor 8 százalékos az eladások növekedésének üteme.
Halbritter szerint az idei növekedést ágazati szinten kemény reklám-, illetve marketingtevékenység kísérte, árbevétel-arányosan, cégektől függően 5-9 százalékos értékben, ami ugyanakkor megfelel a nyugat-európai és a nemzetközi trendeknek. A táblás csokoládék az átlagosnál jobban fogytak. A vásárlók a tapasztalatok szerint előnyben részesítik az olyan kisebb kiszerelésű, viszonylag alacsony árú termékeket, mint például a Balaton vagy a Sport szelet. Ennek nem utolsósorban a vásárlóerő nagysága az oka. A magyarországi édességgyártók helyzetét nehezíti, hogy az import meghaladja a 20 százalékot, az export pedig csak közelíti ugyanezt az arányt. Az importban a CEFTA-országok jeleskednek, a nagy gyártók ugyanis olyan multinacionális cégek, amelyek jelen vannak más CEFTA-országokban is.
Az elnök beszámolt arról, hogy az édességgyártók Budapesten kívánják létrehozni Közép-Európa regionális édesipari oktatási központját. Ebben a központban a magyar szakemberek mellett szlovákok, csehek, románok és osztrákok tanulmányozhatják majd az édességgyártás rejtelmeit.
L. L.
