BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több mint kétszeresére bővítette dobozoló kapacitását a Brau Union

A sörértékesítés idén az első negyedévben mindössze 2 százalékkal haladta meg a tavalyi azonos időszak eladásait, a csekély növekedés jó része azonban a Brau Union Hungária Sörgyárak Rt. érdeme - állítja László Attila, a cég vezérigazgató-helyettese. A Brau idén májusban soproni gyárában 700 millió forintos költséggel dobozoló gépsort állított be, amelynek kapacitása több mint kétszerese az előzőnek.

2001. május 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

László Attila szerint előre látható, hogy az évszaknak megfelelő időjárás esetén 2001-ben nem lehet megismételni a söripar tavalyi jó évét, amikor április elejétől augusztus végéig rendkívüli volt a hőmérséklet. Idén az első negyedévben a sörgyártók mindössze 50-60 ezer hektoliterrel tudták növelni eladásaikat az előző év azonos időszakához képest, a 2 százalékos növekedés azonban jórészt a Brau érdeme volt, nélküle László szerint a sörpiac csupán 0,2-0,3 százalékkal bővült volna.
A vezérigazgató-helyettes emlékeztetett arra, hogy a magyar sörpiacon tavaly jelentős áttörés következett be a dobozos sörök értékesítésében: arányuk a korábbi 4-5 százalékról 8 százalék fölé növekedett, a Brau Union értékesítésében pedig arányuk jóval meghaladta a 10 százalékot is, szemben az előző évi 5 százalékkal. Az országos szinten tavaly eladott több mint 500 ezer hektoliter dobozos kiszerelésben eladott sör mintegy kétharmadát 0,5 literes, harmadát 0,33 literes dobozban vásárolták meg a fogyasztók.
A Brau Union Hungária Sörgyárak Rt. soproni gyárában idén május első napjaiban új doboztöltő berendezést állítottak üzembe, a saját erőből végrehajtott beruházás értéke 700 millió forint volt. A világszínvonalú technikával 0,33 literes és 0,5 literes dobozok is tölthetők, 0,33 literessel számolva a dobozoló kapacitás a korábbi legfeljebb óránkénti 18 ezerről 45 ezerre bővült. A berendezéssel szűkített felsőrészű dobozok tölthetők a korábbinál nagyobb kiömlőnyílással, ami kényelmes a sört közvetlenül a dobozból fogyasztóknak. Az új technológiai sor a korábbinál nagyobb higiéniai biztonságot jelent, a betöltött mennyiség pedig milliliterre ugyanannyi mindegyik dobozban - hangsúlyozta László Attila, aki szerint egyébként a magyar piac nagysága miatt egyelőre nem reális Magyarországon sörösdobozokat gyártó üzem beindításán gondolkodni. Nyugat-Európában is csak néhány ilyen nagyobb gyár működik, ezek gazdaságos működését pedig milliárdos nagyságrendű doboz-előállítás biztosítja - érvelt.
Idén - amennyiben éves szinten megmarad az első negyedévi növekedés - nehéz lesz változtatni a gyártók sörpiaci sorrendjén, a vezérigazgató-helyettes szerint 2002-ben dől el, hogy hosszabb távon ki milyen pozíciót foglal majd el. A három legnagyobb sörgyártó - a Dreher, a Borsodi és a Brau - mindenesetre most körülbelül azonos arányban uralja a magyar sörpiacot. A vezérigazgató-helyettes nem zárta ki, hogy a legkisebb sörgyártó esetleg kiszorul a piacról, ez azonban annak jelenlegi 7-8 százalékos arányával szemben - a veszteséges tevékenységek lefaragása miatt - legfeljebb 5-6 százalékos részesedésnövekedést jelentene a piacát átvevő gyártónak. László Attila nem titkolta, hogy a Brau Union Hungária Rt. szeretné megszerezni a piacvezető helyet, elsősorban a minőséggel és a vásárlók meggyőzésével. A martfűi gyárban európai szintű szennyvíztisztító berendezést helyeztek üzembe, s több száz millió forintot fordítottak a minőségbiztosítási rendszerek, valamint a CIP higiéniai rendszer fejlesztésére.
A Braunál elkezdődtek a szezonális akciók, a dobozos söröket 4-es, a palackosakat 6-os multipack kiszerelésben kedvezménnyel árusítják. Megkezdték sörmárkáik fokozott reklámozását is, a televízióban és az óriásplakátokon már ott van a Soproni Ászok, a Gösser, a Kaiser, a Steffl és a Schlossgold.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet