Március 1-jétől priontesztet kell végezni Magyarországon a 30 hónapnál idősebb kényszervágott és elhullott szarvasmarhák esetében - tájékoztatott lapunkhoz eljuttatott közleményében a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrzési Főosztálya. A közlemény szerint március 31-étől meg kell semmisíteni a kérődző állatok vágóhidakon történő vágása során a fogyasztásra alkalmatlan minősítésű, vágási, illetve állati eredetű termékeket, hasznosíthatatlan állati eredetű és speciális veszélyességű anyagokat. Hasonlóképpen kell eljárni a ló, öszvér, szamár, szarvasmarha, juh, kecske, sertés és baromfiak elhullása esetén is. A megsemmisítés történhet közvetlen, illetve hús- és csontlisztté való feldolgozás utáni elégetéssel. Tilos továbbá - ugyancsak a hónap végétől - kérődző eredetű alapanyagot is tartalmazó vegyes húsliszt, valamint bizonytalan származású, állati eredetű fehérjét tartalmazó tápok feletetése bármely állatfajjal. A megmaradt készleteket el kell égetni, amennyiben azonnali megsemmisítésre nincs mód, úgy a készletet takarmányozásra alkalmatlanná kell tenni. A göngyöleget el nem távolítható kék festékkel meg kell jelölni és a megsemmisítésig a megyei, illetve fővárosi állat-egészségügyi állomások felügyelete alatt tartani. Nem kérődző állatokkal is csak 133 Celsius fokon, 20 percig, 3 bar nyomáson hőkezelt baromfi és sertés eredetű vágóhídi melléktermékek, valamint ezekből előállított hús- és csontliszt etethető március 31-étől.
