Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető társelnöke szerint a kormány egyszerűbb, ösztönzőbb, a versenyképességet javító adótörvény javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek.
Jó megoldásnak nevezte az OKISZ vezetője, hogy egykulcsos 16 százalékos adó vonatkozik majd nemcsak a személyi jövedelemre, hanem az eddig többféle adókulccsal adózó külön jövedelmekre is. Szerinte ez a javaslat hozzájárulhat ahhoz is, hogy feleslegessé válik a jövedelmek eltitkolása, hiszen a 16 százalékos mérték vállalható, és a jogkövető magatartásra ösztönöz.
Az iparszövetség egyetért azzal is, hogy az adójóváírást fokozatosan meg akarja szüntetni a kormány, a munkáltatók versenyképességét rontotta volna, ha egy lépésben kellett volna a minimálbér adómentességét meglépni - mondta Vadász György.
Az OKISZ támogatja, hogy a szuperbruttósítást fokozatosan kivezetik a rendszerből, és örülnek, hogy a könnyebb adminisztráció miatt továbbra is vonzó egyszerűsített vállalkozói adó (eva) megmaradt.
Vadász György kitért arra, hogy a gyermekek utáni adókedvezmény a népesedés alakulását befolyásolhatja, és az mindenképpen vállalkozói érdek, hogy a lakosság száma ne csökkenjen.
Az OKISZ ügyvezető társelnöke üdvözölte azt is, hogy kikerül az adótörvényből a tevékenységre jellemző kereset utáni adózás, aminek érthetősége, jogosultsága nem volt magyarázható.
Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetség (IPOSZ) elnöke szerint a beterjesztett adótörvény javaslat az egyéni vállalkozók, a betéti társaságok versenyképességét egyértelműen javítja, mert a közteherviselés egyenlő elosztását mutatja.
A családi, mikro- és kisvállalkozásokat képviselő szövetség elnöke kiemelte: mivel a héten Országos Érdekegyeztető Tanács ülés is lesz, és most már konkrét számok állnak rendelkezésre, ez alapján könnyebb lesz tárgyalni. Példaként említette, hogy ezek a sarokszámok befolyásolják majd a jövő évi bértárgyalásokat is.
Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kisvállalkozásokért felelős alelnöke üdvözölte a benyújtott adótörvények irányultságát, annak a patrióta szemléletnek a megjelenését, amely eddig is áthatotta az új kormány 2010-re vonatkozó adóintézkedéseit is. Az élőmunkát terhelő költségek csökkentése, a jövedelmek helyben maradása a hazai vásárlóerő növekedésében fog megjelenni, ami a hazai mikro kis és középvállalkozásoknak keresletbővülést jelent.
A Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége (VOSZ) nem örül az ágazati különadóknak, de a költségvetés stabilitása érdekében tudomásul veszi, miközben szükségesnek tartja a költségvetési kiadások csökkentését, a nagy elosztási rendszerek reformját - mondta Dávid Ferenc, a munkaadói szervezet főtitkára.
MSZOSZ: a munkavállalók 80 százaléka rosszabbul jár
Az egykulcsos adórendszer a magas jövedelműek javára csoportosít át, így a munkavállalók 80 százaléka rosszabbul jár, az adórendszer pedig igazságtalan és aránytalan lesz - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke a kormány által beterjesztett adójavaslatokról.
Pataky Péter szerint tarthatatlan, hogy a legnagyobb adócsökkentés nem a legkisebb keresetűeknél, hanem az átlag feletti keresetűeknél következik be. Hozzáfűzte: az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) október 22-re tervezett ülésén szeretnék megvitatni ezeket az adózási kérdéseket is.
Pataky Péter ugyanakkor pozitívan értékelte a minimálbér fogalmának módosítását és abban a garantált bérminimum intézményének megerősítését.
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) szerint a 16 százalékos személyi jövedelemadó kulcs bevezetése igazságtalan, és a munkavállalók többségének hátrányt jelent - mondta Borsik János, a szakszervezeti szövetség elnöke.
Borsik János szerint az új személyi jövedelemadó rendszer azért igazságtalan, mert a progresszív adózást nélkülözi, miközben a különadóknál több kulcsot vezetnek be. A többkulcsos, progresszív jövedelemadó közelebb lenne az igazságos és arányos közteherviseléshez - vélekedett.
Ugyan a magasabb jövedelműek arányaiban több adót fizetnek a 16 százalékos kulccsal is, azonban mégsem arányos ez a teherviselés, mert azokat bünteti, akik a legkevesebbet keresik, azaz a minimálbértől 240 000 forintos havi fizetésig. A munkavállalók többsége ezekben a sávokban van - fűzte hozzá.
Összességében támogatja a kormány adóintézkedéseit a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ), indokoltnak tartja a válságadót, és tudomásul veszi a munkavállalókat érintő adóváltoztatásokat is. Palkovics Imre, a szövetség elnöke szerint figyelembe véve a mai magyar realitásokat, a forrásbevonás lehetőségét, az eladósodott lakosságot és az utóbbi időkben teljes mértékben kifosztott munkavállalói rétegeket, akiket tovább már nem lehet terhelni, indokolt a multicégek profitjának megnyirbálása a költségvetési egyensúly fenntartása érdekében.
Palkovics Imre szerint, bár a szakszervezetek általában nem támogatják az egykulcsos adókat, mert az a magasabb jövedelműeknek kedvez, a gazdasági válság miatt most különleges helyzet van, és csak ettől lehet várni a fogyasztás növekedését és a gazdaság élénkülését.
A Liga szakszervezeti tömörülés szintén nem ért egyet az egykulcsos adórendszerrel, valamint azzal, hogy a minimálbért is előbb-utóbb eléri az adózás, és ennek kompenzációja egyelőre nem látszik. Gaskó István, a Liga elnöke szerint a kormány törölte a személyi jövedelemadózás rendszeréből a szolidaritás elvét, ami a fejlett nyugat-európai társadalmakban mindenütt létezik. Hozzátette: csak a keleti, posztkommunista országokban van ilyen típusú adóverseny, csak ezekben az országokban vezettek be egykulcsos adórendszert. A szakszervezeti vezető leszögezte: sajnálatosnak egyben jogellenesnek tartja, hogy nem volt egyeztetés az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a törvényjavaslat beterjesztése előtt.
A Liga azt pozitívnak tartja, hogy általában csökken a személyi jövedelemadó terhelés, hiszen a munkavállalók óriási terheket fizettek. Az sem ellenünkre való - mondta Gaskó István -, hogy az ellentételezés a fogyasztási típusú adók emelésével történik, mert ezzel a munka becsülete növelhető.
A Liga ugyanakkor nem ért egyet azzal, hogy a 16 százalékos adókulcs bevezetése előbb-utóbb elérheti a minimálbéreseket is. Ez új adóterheket fog számukra jelenteni, és nem látni azt, hogy a minimálbér vagy a körül kereső munkavállalók hogyan kapják meg ennek a kompenzációját. A szakszervezeti tömörülés várja, hogy az ellentételezésre a kormány milyen minimálbér- és átlagos keresetnövelési ajánlatot tesz az Országos Érdekegyeztető Tanácsban.
