BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cégek megint aggódnak

A költségvetési hiány csökkentésére szükség van, ez a befektetőknek is jó üzenet - vélik a dunántúli vállalkozások vezetői, akik szerint a jövő évi adóváltozások jelentős része nem segíti a kibontakozást.

2009. december 3. csütörtök, 08:33

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

Az ezekben a napokban gőzerővel számoló gazdasági vezetők szerint a társasági, a jövedéki és az iparűzési adó változásai újabb pluszterheket jelentenek, sok esetben a túléléstől vonnak el forrásokat. Megint a hazai kis- és középvállalatok kerülnek a legnehezebb helyzetbe - állítják a Napi által megkérdezett dunántúli cégvezetők -, miután jelentős részük már drasztikus leépítésekre kényszerült, vagyis a foglalkoztatás terheinek csökkenése nem kompenzálhatja a magasabb adókat. Sok, ma még talpon lévő szállítmányozási cég kegyelemdöfésről beszél, hiszen ha az üzemanyagárak tovább nőnek, a kevés fuvarból csak veszteséget lehet termelni.

Karai Dezsőné, a már csak 280 dolgozót foglalkoztató, autóipari beszállítókat is kiszolgáló Techno Kft. gazdasági igazgatója konkrét számokat még nem tudott mondani - a jövő évi üzleti terv most készül, a rendelésállomány rendkívül bizonytalan -, de szerinte borítékolható, hogy adófizetési kötelezettségeik jövőre milliós nagyságrendben emelkednek, miután az adóalapot kevesebb tétellel lehet majd apasztani. A foglalkoztatás terhei ugyan enyhülnek, ám ebből ma már jóval kisebb megtakarítás keletkezik, mint egy éve, amikor még közel 400 dolgozót alkalmaztak, nem beszélve a minimálbér-emelésről, ami csaknem a dolgozók felét érinti.

A különadó beolvasztása az egyszerűsítést szolgálja, a bérterhek csökkentése is üdvözlendő, ám a többi változás pénzt von el a vállalkozásoktól - mondta Csutak László, a fémipari termékeket gyártó Mega Kft. gazdasági vezetője. Ezt már a bőrükön érzik: egy a hatékonyság javítását szolgáló technikai fejlesztés végrehajtásához hitelt kértek, de a bank néhány napja értesítette őket, hogy az adóváltozások miatt át kell dolgozniuk az üzleti tervet, magyarán, várhatóan kevesebb pénzhez jutnak majd. A fejlesztéssel drága élőmunkát váltanának ki - mondta a gazdasági vezető -, de ezek szerint lehet, hogy inkább mégis létszámot kellene növelni. (A cég mintegy 40 dolgozójától vált meg az elmúlt egy évben.)

Ha az üzemanyag tovább drágul, a szállítmányozással foglalkozó kis- és középvállalkozások sora juthat csődbe - jelentette ki Nagy Szabolcs, a Mobil Kft. üzletágvezetője. A gazdasági válság, de különösen az építőipar gondjai miatt az elmúlt több mint egy évben csaknem 70 százalékkal estek vissza megrendeléseik; eddig is csak azért tartottak ki, mert bíztak a fellendülésben, ám további költségnövekedést aligha bírnak ki. Arról már döntöttek, hogy a jövő év elejétől csökkentik a járművek számát, ami várhatóan elbocsátásokkal is jár majd.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet