BUX 139950.60 0,23 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hat év múlva lesz termékdíjreform

Egyelőre biztosan nem lehet számítani olyan termékdíj-szabályozásra, amely a mostani törvény legjelentősebb ismérvén változtatna: az érthetetlenség határát súroló bonyolultságon.

2009. június 30. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) május közepén kiadott termékdíj-koncepciójában elismeri, hogy a szabályozás nagyon komoly adminisztratív terhet ró az adó megfizetésére kötelezett vállalkozásokra, az érezhető drámai könnyítés azonban egyelőre nem körvonalazódik.
A termékdíj-szabályozás azért vált szinte követhetetlenül bonyolulttá, mert a törvény követni próbálta az elmúlt 15 év gazdasági változásait - állítja a koncepció. Persze a technológia nyomon követése mellett más elemek is hozzájárultak ahhoz, hogy gordiuszi csomóhoz hasonlítson a szabályozás. A hulladékgazdálkodási teljesítmény megítélésére és nyomon követésére olyan adminisztrációs kötelezettséget ír elő a törvény, ami sok esetben meghaladja a pontos adminisztráció jelentette előnyöket.
A szaktárca tervei között szerepel mindazonáltal a jogszabály alapos átírása, ám ezt csak 2016-ra tervezi végrehajtani. Jövőre viszont csak kisebb ráncfelvarrás várható, és azt sem lehet tudni, miért akar további hat évet várni a KVvM a jelentősebb, reformértékű változásra. A változtatások egy része magától értetődő, hiszen a technológia és ipar fejlődésével újabb és újabb adó alá vonandó anyagok és termékek kerülnek elő, ezzel párhuzamosan pedig korábban bevont termékek más megítélés alá kerülnek. Így például a gumiabroncsokra vonatkozó szabályozást kell alkalmazni a motorkerékpárok abroncsainak kezelésében. Ugyanakkor a hűtőközegekre megszűnik jövőre a termékdíj, mivel a klórtartalmú hűtőközeget eleve nem lehet már újonnan forgalomba hozni, így annak szabályozása is felesleges.
Jelentős változást jelenthet a kereskedelmi csomagolás esetében az első továbbforgalmazó vevők helyzetének újragondolása. Ezek szerint a gyártóknak vagy lehetősége vagy kötelessége lenne a kereskedők helyett megfizetni a termékdíjat. Mindkét verziónak vannak előnyei és hátrányai is. Ha a gyártóknak kötelező lenne átvállalniuk a termékdíjfizetést, akkor megszűnne a kereskedők felelősségvállalása - előny lenne viszont az, hogy egyszerűbbé és átláthatóbbá válna a rendszer. Az a verzió viszont, amely szerint a gyártóknak lehetőségük lenne átvállalni a díjfizetést, azt a hátrányt hordozná, hogy a kereskedők diszkriminálnák azokat a gyártókat, akik nem akarják helyettük fizetni a díjat.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet