BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ingatlanadó a telkeket is sújtaná

Megkezdődött tegnap a parlamentben az adótörvények általános vitája.

2009. június 10. szerda, 08:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

A legfontosabb módosításokról nem vitáztak a képviselők, így a jövedelemadó sávhatárának kitolása és a járulékcsökkentés sem szült reakciókat - leszámítva a szabad demokraták módosító javaslatát, amely ötmillió forint helyett 15 millióra emelné a sávhatárt.

A természetbeni juttatások és a vagyonadó azonban felborzolta a kedélyeket. A gazdasági bizottság például azt javasolja majd, hogy a vagyonadóztatás még progresszívabb legyen: maradna a 30 millió forintos értékhatár - a kormány által javasolt 0,35 és 0,5 százalékos mértékkel -, ám 30 millióig egy nagyon alacsony kulcs lenne érvényben.

Az SZDSZ egy sor javaslattal állt elő. Ezek egyike, hogy ha valakinek több ingatlana van, azok értéke adódjon össze.

Másrészt szerintük egymillió forint felett minden ingatlanra ki kellene vetni az adót, hat sávval. A legalacsonyabb szerint négyezer forintot kellene fizetni évente az ötmillió forint alatti ingatlanok után. A legmagasabb pedig az 50 milliónál értékesebb ingatlanokra vonatkozna - ekkor 86,5 ezer forint lenne az adó.

Fontos még, hogy nemcsak a lakóingatlanokra, hanem minden másra is kiterjesztenék az adókötelezettséget - így a telkekre és az utakra is. Ezzel a mindenki keveset fizet elve érvényesülne szerintük. Az is fontos változás lenne azonban, hogy az adót le lehetne vonni a személyi jövedelemadóból vagy az iparűzési adóból.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet