Megkezdődött a parlamentben az adótörvények általános vitája. A korában megszokottnál is gyérebb érdeklődés mellett - 12 kormánypárti és három ellenzéki képviselő jelenlétével - indult vita során Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára ismertette a kormány által benyújtott javaslatot. Meglepő elképzelések nem hangzottak el, az államtitkár megemlítette a jövedelemadó sávhatárának ötmillió forintra kitolását, a szuperbruttó bevezetését és a járulékcsökkentést. Az egyszerűsítő intézkedéseket számba véve felsorolta a jövedelemadót és a társaság adót érintő kedvezményszűkítéseket is.
Az adótörvény üzenet - kezdte Kékesi Tibor, a költségvetési bizottság szocialista tagja a bizottság többségi álláspontját ismertetve. Az adórendszeren belül struktúraváltás megy végbe, s ebben egyetértés van az ellenzék és a kormányoldal között: hiszen a munkát terhelő adók csökkentése mellett a fogyasztást és a vagyont terhelő adók emeléséről lesz szó. Most a munkahelyek megőrzése a cél, erre alkalmas is a javaslat; a munkahelyek megtartásában elsősorban a termel szektorokra kellene fókuszálni - tette hozzá.
A kisebbségi véleményt megfogalmazó Tállai András szerint kérdéses a törvény elfogadása, hiszen jóllehet az SZDSZ a bizottságban megszavazta a javaslatot, ám később mégsem tartotta a párt megfelelőnek a módosításokat. Tállai szerint nem illeszkedik semmilyen gazdaságpolitikai koncepcióba, az egyetlen célja a hiány lefaragása. A csomag csak adó-átrendezés, valódi csökkenést nem tartalmaz.
A vagyonadóval kapcsolatban Mádi László, fideszes képviselő azt jegyezte meg, hogy korábban a luxusadó is lényegében befuccsolt, ami előre vetíti a mostani vagyontörvény kudarcát. A képviselő megjegyezte: formálódnak olyan szocialista módosítók, amelyek a 30 millió forint alatti ingatlanokra is kiterjesztenék a vagyonadó fizetését. Erre a szocialista képviselők bekiabálással reagáltak, mondván ez nem igaz.
A vita folytatódott a gazdasági bizottság véleményének ismertetése során is. Göndör István elmondta: a bizottságban felvetődött, hogy a 30 millió forint feletti, de 50 millió forint alatti ingatlanok esetében is érvényesüljön progresszivitás. Ezek szerint egy 31 millió forint értékű ingatlanok esetében 30 millió forintig egy alacsonyabb, 30 felett pedig a javaslatban is szereplő 0,35 százalékos adót kelljen megfizetni. Az erről szóló módosító javaslatok kedd délelőttig még nem lettek benyújtva.
