A miniszterelnök a Magyar Televízió Este című műsorában elmondta: a vagyonadó bevezetése - figyelembe véve a politikai hullámverést is - még így is megéri a kormánynak, hiszen le kell bontani az évtizedes tabukat a politikai életben, mert az országban éppen ezek miatt nem lehetett haladni az elmúlt években. Bajnai szerint a vagyonadó jelenleg tervezett formája igazságos és vállalható - írta az MTI.
A kormányfő becslése szerint a vagyonadó bevezetéséből 40-50 milliárd forint bevétele lesz a költségvetésnek, amelynek "minden fillérét" a személyi jövedelemadó csökkentésére fordítják.
A miniszterelnök úgy látja: legalább három csoportba sorolhatók azok, akiknek 30 millió forintnál nagyobb értékű ingatlana van. Az egyik csoport az, akik kemény munkával, sikerrel, tehetséggel szerezték vagyonukat. Rájuk vonatkozóan azt mondta: ha tisztességesen és becsületesen adóznak, akkor a most meghirdetett változásokkal sokkal többet fognak nyerni, mint amennyibe nekik a vagyonadó kerül.
Másik csoportba sorolta azokat, akik minimálbéren jelentik be magukat, de sokszor 50-100 millió forintos villákban laknak, és nagyértékű autókkal járnak. Véleménye szerint ők irritálják a társadalmat, de ezt csökkentheti a vagyonadó bevezetése, mert az csökkenti az igazságtalanságokat.
Bajnai a harmadik csoportba a nyugdíjasokat, a munkanélkülieket, nagycsaládosokat és az egyedi élethelyzetbe került embereket sorolta, aki számára tartalmaz mentességet a vagyonadó rendszere.
