BUX 139885.15 0,74 %
OTP 45900 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassú, de szakszerű az APEH

Szakmailag felkészült, de körülményeskedő az APEH - ez derül ki a hivatal által megrendelt elégedettségi felmérésből. A cégek leginkább a lassúságra és az akadékoskodásra panaszkodtak.

2009. április 7. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szakmailag felkészültnek, ugyanakkor akadékoskodónak és lassúnak tartják a vállalkozások az adóhatóságot - derül ki egy az APEH által rendelt felmérésből. A Medián kutatási anyaga szerint a cégek harmadának véleménye az, hogy szakmailag kifejezetten felkészültek az adóhatóság munkatársai, kétharmaduk szerint pedig elég felkészültek - olyan válaszadó nem akadt, amelyik vitatta volna a szakmai színvonalat. Kicsivel rosszabb volt a hivatal hatékonyságának megítélése: a megkérdezettek 35 százaléka tartotta kifejezetten hatékonynak az APEH működését, 56 százalékuk szerint elfogadható a hatékonyság, négy-négy százalék azonban enyhe vagy szigorú kritikát fogalmazott meg ezzel kapcsolatban.
Ennek hátterében valószínűleg az áll, hogy a válaszadók harmada szerint az APEH kifejezetten "túlbonyolítja a dolgokat", 49 százalék szerint pedig inkább túlbonyolít. Emellett a megkérdezettek 69 százaléka szerint a hivatal lassú, hat százalékuk szerint pedig nagyon lassú. Szintén elég erős kritika fogalmazódott meg azzal kapcsolatban, miszerint az APEH akadékoskodó: 46 százalék szerint eléggé, 18 százalék szerint viszont nagyon.
Hozzá kell tenni, hogy leginkább azok tartották kifejezetten akadékoskodónak a hatóságot, akik nem állnak rendszeres kapcsolatban a hivatallal, akikkel szemben nem indítottak ellenőrzést a revizorok. A régi ismerősök már nem is tartják annyira tragikusnak a dolgot: a legkritikusabb kategória 69 százalékával szemben ennek a körnek csak 57 százaléka gondolta az APEH-ról, hogy akadékoskodik.
Érdekes, hogy nagyjából ugyanannyian tartják az adóhatóságot túl szigorúnak és segítőkésznek: 25, illetve húsz százalék szerint ezek a tulajdonságok kifejezetten jellemzőek, 59, illetve 62 százalékuk szerint pedig általában jellemzőek ezek a tulajdonságok a hatóságra.
A kritikák tükrében nem meglepő, hogy arra a kérdésre, mit változtatnának meg leginkább, többséget szerzett a gyorsítás igénye - ennek egyik legfontosabb eleme az adminisztráció csökkentése volt. A válaszadók negyede szerint az ügyintézés általában lassú, 21 százalékuk szerint emellett a telefonos ügyintézésen is volna mit gyorsítani. A telefonos ügyfélszolgálattal kapcsolatban lényegében ez volt a legjellemzőbb kritika. Emellett a megkérdezettek hatoda szeretné, ha barátságosabbak és segítőkészebbek lennének az ügyintézők. Ebben a körben a revizorok megítélése volt a legrosszabb, ők voltak a legbarátságtalanabbak, a legrugalmatlanabbak. Persze ezen nincs mit csodálkozni, hiszen míg az ügyfélszolgálattal általában a cégek maguk keresik a kapcsolatot, addig a revizorok hívatlanul érkeznek egy-egy ellenőrzésre.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet