BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem tudott keresztbe tenni az SZDSZ az MSZP-nek

Bizottsági szinten megkezdődött az adótörvények vitája, amely az elvárható forgatókönyv szerint alakult.

2008. október 1. szerda, 15:10

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány szerint a lehetőségekhez képest jó a benyújtott javaslat, a Fidesz és az MDF szerint támogathatatlan. Az SZDSZ visszafogott elismerésekkel és finom fintorokkal kommentálta a törvénytervezetet. A költségvetési bizottság végül 14-13 arányban általános vitára alkalmasnak találta az adótörvények módosítására vonatkozó javaslatcsomagot.

A szabaddemokraták nemmel szavaztak, így a szocialista frakció csak úgy tudott többséget produkálni, hogy a szavazás időpontjában szerencséjükre túl kevés képviselő tartózkodott a teremben.

Kedvezményes áfakulcs bevezetése, a 16 százalékos társasági adókulcs megtartása, a családi adókedvezmény visszaállítása - ezeket a módosító javaslatokat biztosan benyújtja majd a Fidesz az adótörvények vitája során, mondta Varga Mihály, a Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottság elnöke, miután Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára ismertette a kormány álláspontját.

A kormány álláspontja korábban sem volt ismeretlen, az csak a legfontosabb elemeket tartalmazta, mint a különadó megszűntetése, a társasági adó kulcsának 18 százalékra emelése mellett, a jövedelemadó sávhatárának kétmillió forintra emelése és természetesen a bérterhek csökkentése. Az államtitkár emellett kiemelte a feketegazdaság visszaszorítását célzó módosításokat és az egyszerűsítéseket (vagyis a kedvezmények szűkítését).

A fideszes politikus szerint ez a javaslat nem a problémák megoldását, hanem annak elfedését tartalmazza, ráadásul a csökkentés messze van a kívánatostól, sőt, messze van attól is, amit korábban ígértek. "Kétlem, és kétségbe vonom azokat a számokat, amelyeket az államtitkár úr a csomag hatásaként mondott" - szögezte le Varga Mihály, hozzáfűzve, hogy a kormány arra sem képes, hogy a valósághoz közelítő összegre lője be a költségvetési hiány mértékét (a 2006-os, mintegy 500 milliárd forintos mellélövésre utalt). A módosítások, a javaslat ígért hatása inkább már a szavazatvásárlások irányába mutat - szögezte le.

Az MDF is jelezte, hogy egy sor módosító javaslatot kíván benyújtani a törvénytervezethez, hogy az adótörvény legalább minimális mértékben képes legyen javítani a versenyképességet. Herényi Károly frakcióvezető közölte: a kormány korábbi gyakorlatát ismerve, ezekből sokat nem fog megfogadni, így, jelenlegi formájában azonban az MDF nem tudja majd támogatni a javaslatot.

Az egyszerűséget illetően a szocialisták is komolyabb lépéseket akartak volna - vallotta be Kovács Tibor, hozzátéve, hogy ez ennyire berögzült és bonyolult rendszert csak fokozatosan lehet átalakítani, ráadásul ezt leginkább a kedvezmények szűkítésével lehet megvalósítani. Az egykulcsos adót egyáltalán nem támogatná az MSZP. "Milyen jó, hogy nem vezettük be, akkor lehet, hogy ott tartanánk, mint a balti államok" - mondta a képviselő, nyilván nem az egy főre eső GDP, hanem a pillanatnyi növekedési rátára utalva. A kormány persze a tőle elvárható módon a lehetőségekhez mérten megfelelő hatásúnak ítélte az adócsomagot, kiemelve, hogy az elsődleges cél mindenképp a konvergenciaprogram által kialakított egyensúly megtartása.

A szabaddemokraták részéről Kóka János ragadta magához a szót elsőként (úgy is, mint első ülésén részt vevő képviselő). Kóka próbálta hangsúlyozni a szabaddemokraták függetlenségét, vagyis nem tartotta éppen jónak a benyújtott javaslatot - utalva arra, hogy sokkal nagyobb mértékű tehercsökkentést várna el a piac, valamint visszafogottabb állami szerepvállalást.

Kóka rákérdezett az iparűzési adó levonhatóságának megszüntetésére, és felvetette azt is, hogy mi értelme van jövedelemhatárhoz kötni azt az új kedvezményt, amely a háztartási felújítások, szolgáltatásokhoz kapcsolódik. El kellene dönteni, hogy az intézkedés a gazdaság fehérítését szolgálja azzal, hogy számlakérésre sarkallná az embereket, vagy szociális célzatú intézmény - fűzte hozzá az exminiszter. Keller válaszára reagálva, miszerint a javaslatcsomag fehérítő célzatú, Kóka azza replikázott, hogy a tervezet épp azokat szorítja ki a jövedelemkorlát a rendszerből, akiknek egyáltalán van elég pénze efféle ügyekre.

A politikus megpendítette a korábban bejáratott problémákat is, mint például a tavaly elkaszált kisadók összevonása. Kicsit keményebben fogalmazott Horn Gábor, aki kijelentette: Magyarországon a kormánynak nincs többsége, vagyis célszerű lenne egy olyan adótörvényt csinálni, amit el lehet fogadtatni. A jelenlegi nem ilyen, vagy lesz változás, vagy nem lesz adótörvény.

Ami az iparűzési adó leírhatóságát illeti, a szocialista frakció maga is megosztott ebben a kérdésben - mondta Katona Béla, bevallva, hogy ez ügyben minden bizonnyal lesznek még viták. Nem lehet azt mondani, hogy ez az adótörvény minden törvények legjobbika, de arra jó, hogy a általános vita megkezdődhessen - zárta felszólalását Katona.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet