BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Robin Hood segít a panelben élőkön

Az adócsomag több pontjában engedett a kormány a szervezetek kívánalmainak, ugyanakkor beváltott néhány korábbi "fenyegetést" is az engedményekért cserébe. Kisebb lesz a járulékcsökkentés, de nem lesz extra adó a juttatásokon.

2008. szeptember 19. péntek, 16:18

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem okozott hatalmas meglepetést, hogy az adómentes természetbeni juttatásokra végül nem veti ki a kormány a 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást - ide olyan szent tehénként tisztelt juttatások tartoznak, mint az étkezési utalványok, az üdülési csekk vagy az önkéntes pénztári befizetés. Az Országos Érdekegyeztető Tanács keddi ülésén Veres János megemlítette: lehet beszélni arról, hogy ne vezessék be a 11 százalékos ehót a juttatásokra, de akkor öt pontos járulékcsökkentés sem lesz. Ez így is van, az adómentességért cserébe a bérterhek a korábban eltervezett öt százalékpont helyett csak négy ponttal csökkennek, vagyis az 27 helyett 28 százalékos lesz.

A magánszemélyek számlagyűjtő szenvedélyét szíthatja az a kedvezmény, amelyről egy hete tett említést a miniszterelnök. Eszerint bizonyos szolgáltatások után a szolgáltatás áfáját visszaigényelheti a megrendelő magánszemély - persze ha megőrzi a számlát. Ez a gyakorlatban egy jövedelemadó kedvezmény lesz: legfeljebb százezer forintig húsz százalékos kedvezményt kaphat, aki az adóbevallásában a számlával igazolható speciális szolgáltatásokat feltünteti. Ezek a lakásfelújítás, a karbantartás, a javítás, az ápolás, valamint a felújításhoz, javításhoz kapcsolódó anyagköltség. Ezt 3,4 millió forint jövedelemig lehet igénybe venni, ezt követően csökkenő tendencia mellett 3,9 millió forint felett tűnik el.
A cégautó adója a terveknek megfelelően alakul, vagyis a mostani helyett egyszerűbb lesz: költséget nem lehet leírni, nyilvántartást nem kell vezetni, csak egy hét százalékos adót kell megfizetni az autó értéke után. Ez az érték egy kulcs alapján csökken az évek előre haladtával, és 18 év alatt fut ki. Korábban hat százalékosra tervezték ezt az adót, ám mivel leírható lesz majd belőle a gépjárműadó, hét százalékos lesz.

A cégeket érinti a házipénztár készpénzkészletének szabálya: a cél az volt, hogy ne lehessen túl sok készpénzt tárolni a kasszában, mert ez növeli a pénzek ellenőrizhetetlen mozgását. A kormány terve az volt, hogy legfeljebb 300 ezer fontot lehessen tárolni a kasszában egyszerre. A kereskedelmi lobbi hatására annyival lett életszerűbb a dolog, hogy 300 ezer forint helyet az árbevétel 1,2 százaléka lehet a készpénzkészlet, vagy 500 ezer forint és nem napi hanem havi átlagban. Ha ezt túllépi egy cég, annak a különbözet után húsz százalékos bírságot kell fizetnie.

A többi főbb változás megmarad: a jövedelemadó sávhatára 1,7 millió forintról kétmillióra szélesedik, a különadó megszűnik, viszont a társasági adó 16-ról 18 százalékra nő.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet