BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javításra szorul az elektronikus adótájékoztatás

Telefonon, e-mailen is kérhet tanácsot az adóhatóságtól, akinek nincs kedve személyesen felkeresni az ügyfélszolgálatot. Az online szolgáltatások köre fokozatosan bővül, s a hatóság középtávú stratégiájának is alapeleme a kommunikáció javítása. A szolgáltatás minőségével azonban nem mindenki elégedett.

2008. szeptember 9. kedd, 16:03

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A telefonos segítség a legnépszerűbb az adóhatóság által nyújtott szolgáltatások közül: tavaly több mint egymillió, az idén az első félévben pedig 840 ezer hívás érkezett az APEH Contact Centeréhez. A négy éve működő telefonos tájékoztatás mellett az idén már e-mailen is lehet tanácsot kérni az APEH-től, amelyre - az adóhatóság szerint - általában egy-két hét alatt válaszolnak. Nem volt ilyen szerencsés annak a kisvállalkozásnak a vezetője, aki az év elején feltett (és az adóhatóság által érkeztetett) kérdésére a mai napig nem kapott választ. A KPMG tanácsadó cég tapasztalatai is azt mutatják, hogy az elektronikus formában feltett kérdésekre a válasz több hét elteltével érkezhet meg. Az is előfordult, hogy bevallás kitöltésével kapcsolatban feltett kérdésre csak hat hónap elteltével érkezett reagálás, de az sem válasz volt a kérdésre, csak értesítés, hogy a válaszadás jogát áttették a kérdező területileg illetékes adóhatóságához. Az adóhatóság ugyan 60 napon belül ígér választ, ám a KPMG szakértői szerint az úgy lenne teljes értékű, ha jogi ereje lenne, azaz hivatkozni lehetne rá.
Elektronikusan kiszabott bírságról, késedelmi pótlékról még nincs tapasztalata a tanácsadóknak, mert az ügyfelek október végéig kapják meg az értesítést erről. Azt jónak tartanák, ha nem csak a folyószámlán jelenne meg a bírság összege, hanem - az eddigi gyakorlatnak megfelelően - az adóhatóság továbbra is küldene papíralapú értesítést is, az adózók nem mindig ellenőrzik ugyanis az elektronikus folyószámlát.
A havi bevallásoknál havonta előforduló probléma, hogy a rendszer olyan hibalistát küld, amelyet az adózó nem tud kijavítani 8 napon belül, mert a hiba az adóhatóság rendszeréből fakad. Elektronikus formában viszont nincs lehetőség jelezni ezt a rendszerkarbantartók felé - állítja a tanácsadó cég -, csak az adott témához kapcsolódó ügyintézőt lehet telefonon felhívni, aki persze nem minden esetben tud segíteni. Emiatt a helyesen kitöltött bevallást nem, vagy csak sokkal később dolgozzák fel. Célszerű lenne tehát a rendszer további "csiszolása", de az is jó megoldás lehetne, ha az egyes ügyintézők olyan jogosultságokat kapnának, melyekkel a kisebb rendszerhibákat javítani tudnák.
Összességében az elektronikus ügyintézés megkönnyíti a napi munkát, ám van még mit javítani rajta. Régi problémának számít például a meghatalmazás kérdése az adótanácsadással foglalkozó cégeknél. Céget ugyanis nem, csak magánszemélyt lehet meghatalmazni az ügyintézésre, ami problémákat okozhat, mert a magánszemélyt sokszor nehéz utolérni, mert szabadságon van vagy éppen munkahelyet vált.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet