BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak elvi szinten egyszerűsödött a bevallás

A bevallásokkal kapcsolatos leggyakoribb hiba - elfelejtik aláírni a kinyomtatott vagy kitöltött bevallási nyomtatványt - valószínűleg addig nem szűnik meg, amíg papíralapú ügyintézés lesz a világon. Emellett egy sor más hiányosság és probléma forrása maga a bevallási rendszer, a május eleji adatok szerint a benyújtott bevallások mintegy harmada tartalmazott valamilyen hibát.

2008. május 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jövedelemadó-bevallás szabályai érdemben nem változtak az elmúlt években - ez paradox módon összességében egyáltalán nem gyakorolt kedvező hatást a hibák előfordulására. Egyrészt mert nem lett egyszerűbb a bevallás rendszere, másrészt a nyomtatványok évről évre más struktúrában jelennek meg. Arról nem is beszélve, hogy az elmúlt években a személyijövedelemadó-bevallás nyomtatványa mind többféle befizetnivalót fogadott magába. Így például a cégautóadó külön lapot kapott, megjelent az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás és a magánszemélyek szolidaritási adója is. Utóbbit egyébként szinte hiba nélkül tudják le a magánszemélyek, a különadóval kapcsolatban nem tapasztalható adminisztrációs probléma, pedig az idén először kell ezt bevallani. Igény természetesen mind az adózói, mind az adóbehajtói oldalon van arra, hogy a rendszer egyszerűbb, követhetőbb, felhasználóbarátabb és nem utolsósorban olcsóbb legyen. Az adóhatóság ígérete szerint például az idén már emberibb megfogalmazásban tájékoztatják az adózókat a hibákról: nem csupán annyit közölnek, hogy a bevallás hibás, hanem valami támpontot is fűznek az értesítéshez, például hogy egy adott pótlapot ki kellett volna tölteni. Adatlapokat, bejelentési nyomtatványokat is összevontak, emellett a jövedelemadó-bevallás kitöltési útmutatója is rövidebb lett.
A tapasztalatok szerint az aktív help névre keresztelt kitöltési útmutatót nagyon kevesen használják - ezzel a programmal nem a teljes kitöltési útmutató jelenik meg, hanem csak az adott bevallási sorra vonatkozó információ. Ennek az az oka, hogy nagyon bonyolult a letöltése: aki nem mozog otthonosan az informatikában, sok esetben el sem meri indítani a rendszert - mondta Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke, akit az adóhatóság a Bevallás-korszerűsítő fórum vezetőjének is felkért. Az ilyen, nem felhasználóbarát rendszereken érhető tetten, hogy sokszor nem az adóhatóságot, hanem az informatikusokat nehéz meggyőzni az egyszerűsítés szükségességéről - tette hozzá a szakértő.
Fontos azonban leszögezni: nem a bevallási nyomtatvány okozza a legnagyobb problémát. Azon túlmenően, hogy egyszerűbb adórendszerre van szükség, a fő gond az adattartalom, amelyet bekér az adóhatóság - állítja Zara László. Felül kellene vizsgálni, hogy a bekért adatok milyen felhasználási célt szolgálnak, ami pedig kiesik ezen a rostán, arról ne kelljen adatot szolgáltatni.
Ehhez azonban nemcsak az adóhatóság kevés, hanem talán a Pénzügyminisztérium is. Kormányzati döntésre volna szükség; 2004-ben ugyan már született egy határozat, amely a párhuzamos és felesleges adatkérést rendszerezte volna, ám az ügy elhalt. Valószínű, hogy ősszel - ha már adóreformra nem lesz forrás - egy adminisztrációt csökkentő programot hirdet meg a kormány, ennek sikere azonban kétséges. Amellett, hogy átfogó, szisztematikus munka után kellene meghatározni, adott szervezet kitől milyen adatot kérhet, komoly érdeket is sértene egy ésszerűsítés. Hiszen adott esetben a statisztikai hivatalon (vagy az adóhatóságon) belül meg kellene szüntetni egy évek óta működő csoportot, mert párhuzamosan egy másik intézmény is végez adatgyűjtést - vetik fel szakértők.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet