Az idén benyújtott csaknem 3,5 millió szja-bevallás több mint 90 százalékát már feldolgozta az APEH, munkája már csak a hibásan, illetve késve érkezett ívekkel van. A bevallások több mint 2 százalékát, 76 ezer elszámolást a határidő lejárta után adtak fel az adózók – tájékoztatta lapunkat az APEH sajtóosztálya. Az önbevallók száma a kötelező munkáltatói elszámolás megszüntetése miatt jelentősen, több mint egymillióval emelkedett tavalyhoz képest, ez azonban nem vezetett a hibák számának növekedéséhez. Sőt, az adózók egyre ügyesebbek, vélhetően az internetről letölthető kitöltőprogramnak köszönhetően, amelyet az idén már a bevallások háromnegyede esetében használtak. Az elszámolások több mint 41 százalékában bukkant az adóhatóság kisebb-nagyobb hibára, ez az arány tavaly csaknem 48 százalékra rúgott. Gyakran elrontották az adózók a lakáshitel után járó kedvezménnyel kapcsolatos részt, és sok esetben pontatlanul tüntették fel az önkéntes biztosító pénztár számlaszámát, amelyre befizetéseik alapján visszatérítést kérhettek. Az elmúlt évekhez hasonlóan a papíralapon dolgozók közül sokan elfelejtették aláírni a bevallást.
A múlt hét közepéig közel 90 milliárd forint szja-visszaigénylést utalt ki az adóhatóság csaknem 2 millió adózónak. Július végéig 3500 adózónál tartottak kiutalás előtti ellenőrzést és csaknem 80 százalékuknál bukkantak hibára, ami miatt 266,7 millió forint adókülönbözetet állapítottak meg. A bevallási időszak alatt több mint 6500 nem vállalkozó magánszemély nyújtott be részletfizetési kérelmet több mint 2 milliárd forint szja vonatkozásában.
