A fővárosban tavaly óta mindössze tízzel bővült a luxusadóalanyok száma, így az idén sem számíthatnak több száz millió forint bevételre – a bevezetéskor a kormány országos szinten milliárdos nagyságrendűre becsülte a bevételt ebből az adónemből. A márciusi bevallások szerint a luxusadóból idén 108 millió forint várható a fővárosban. A több mint 400 luxusingatlan-tulajdonos tehát átlagosan 253 ezer forinttal járul hozzá Budapest költségvetéséhez.
Az adóbevallást elmulasztókat továbbra is keresik az adóügyosztály munkatársai az APEH revizoraival együttműködve, akik vagyonosodási vizsgálat keretében végzik az ellenőrzést – mondta lapunknak Deli Lajos. Az adóügyosztály vezetője hozzátette: az eddigi ellenőrzések harmadánál állapítottak meg adókülönbözetet, amelynek együttes összege nem érte el az egymillió forintot. Idén még további száz ellenőrzést terveznek, elsősorban a rendelkezésre álló illetékhivatali adatok, például az adásvételi szerződések alapján.
Több mint 70 olyan adózót tartanak nyilván Budapesten, aki nem, vagy csak részben fizette meg a kivetett luxusadót. A hátralékosok csaknem 13 millió forinttal tartoznak, 12 adózónál már a végrehajtási eljárást is megindították.
Azt egyelőre Deli sem tudja, mi lesz a luxusadó sorsa az értékalapú ingatlanadó bevezetése után. Véleménye szerint utóbbit lépcsőzetesen kellene bevezetni, mivel egy új adózási rendszer kiépítéséhez legalább két évre van szükség. Az adóügyosztály vezetője szerint egy egységesen megfogalmazott fővárosi jogszabálynak lenne szakmai racionalitása, a már működő luxusadó példájára.
