A NAPI Gazdaság cikke
Tömegeket érintő problémák tavaly decemberben már nem adódtak az e-bevallással, a rendszer zökkenőmentesen működött, bár a verzióváltások miatt a könyvelők még mindig kaptak hibaüzenetet olyan bevallások után, amelyeket korábban hibátlannak minősített a program – mondta lapunknak Zara. Szerinte lehetetlen megjósolni, hogy az e-bevallói kör jelentős bővülésével hogyan birkózik majd meg az APEH. Február elején a korábbi 75 ezer helyett csaknem egymillió adózónak kell elektronikusan továbbítania a bevallásokat. Az adóhatóság szerint az informatikai rendszer bírja majd a tempót, mivel tavaly 75 ezer cég összesen 3,6 millió alkalmazottról küldött adatot, ami többszöröse az újonnan csatlakozók által továbbítandó adatmennyiségnek.
A könyvelők azonban aggódnak, hogy a túlzott terhelés következtében lelassul a kormányzati portál, és emiatt nem tudják majd határidőre beadni a bevallásokat. Ha az informatikai rendszer meg is birkózik a feladattal, elképzelhető, hogy az APEH ügyfélszolgálatai nem. A hivatal tájékoztatási vonala – amely január 16-a óta már mobil irányból is hívható – jelenleg is túlterhelt, sokszor 15–20 perces várakozás után szétkapcsol. Az újoncoknak talán annyi előnyük van a tavaly májusban csatlakozókhoz képest, hogy tapasztalt kollégáiktól tanácsot kérhetnek. Az e-bevallás az elhibázott bevezetés és a rendszeresen felmerülő problémák miatt egyelőre nem könnyíti meg a munkát, de előbb-utóbb erre is sor kerül – tette hozzá Zara László.
