BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Népszerűtlen marad az adam

Újdonság tavalyhoz képest az szja-bevallás tartalmában, hogy a munkáltató visszautasíthatja annak elkészítését, ám ebben az esetben kénytelen közreműködni az adóhatósági adómegállapításban. A könyvelők és az adószakértők szerint emiatt kevés munkaadó tagadja majd meg az elszámolás elvégzését.

2007. január 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idén is három lehetőség közül választhatnak az szja-bevallók: az elszámolást elkészíthetik maguk, de a feladatot rábízhatják a munkáltatójukra vagy az APEH-ra is abban az esetben, ha jogosultak az adóhatósági adómegállapítás (adam) választására. Kérhetik az adamot azok az adózók, akik tavaly kizárólag munkáltatótól kaptak jövedelmet, vagy olyan társas vállalkozástól, amelynek tagjai is egyben. Nem jogosultak viszont az egyéni vállalkozók; azok, akik megbízás alapján, más kifizetőtől kaptak jövedelmet, illetve az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulással adóztak, vagy például tőzsdei ügyletből származó, adóköteles jövedelmet szereztek. (Az adam minden feltétele megtalálható az APEH honlapján a letöltések menüpont alatt, a nyomtatványkitöltő programoknál a 06530-as nyomtatványkitöltési útmutatóban.)
Ha a munkaadó nem vállalja a bevallás elkészítését, az adózó február 15-éig juttathatja el hozzá vagy az adóhatósághoz az adamhoz szükséges bejelentést és nyilatkozatot. Előbbi esetben a munkáltató formai szempontból ellenőrzi az elszámolást, majd továbbítja az adóhatóságnak március 12-éig. Az adóhatóság május 21-éig postázza az elkészített adómegállapítást, és június 20-áig átutalja az esetleges szja-visszatérítést is. Ugyaneddig az időpontig kell befizetnie az adózónak a felmerülő adókötelezettségét is.
Ha a munkáltató vállalja a bevallás elkészítését, március 20-áig át kell adni neki a szükséges (például adókedvezményi) igazolásokat. A dolgozóval május 21-éig kell elszámolni, vagyis igazolást kell adni az adó alapjáról, illetve az adó összegéről, majd a bevallást június 10-éig továbbítani kell az APEH-hez. Ha a dolgozónak lesz befizetnivalója, a következő havi fizetéséből (nagyobb összeg esetén három havi fizetéséből) levonja a munkáltató.
A hatóság arra számít, hogy az idén félmillióan kérik tőle a bevallás elkészítését, holott az elmúlt két évben egyaránt mindössze kilencezren tettek így. A lapunk által megkérdezett könyvelőirodák és adótanácsadók szerint viszont nem emelkedik majd számottevően az adamot igénylők száma, a munkáltatók inkább a régi rendnek megfelelően elkészítik a dolgozók bevallását vagy elkészítik „helyettük” az önbevallást. A bevallás módjáról nem dönthetnek munkavállalónként: vagy minden alkalmazottjuknak elvégzik az adómegállapítást vagy mindenkit visszautasítanak.
Az önbevalláshoz szükséges 0653-as számú nyomtatvány már letölthető az adóhatóság honlapjáról, de az APEH megkezdte 4,5 millió szja-egységcsomag postázását is. Azok, akik tavaly is a munkáltatóval számoltak el, a napokban megkapják a paksamétát. Az egyéni vállalkozókhoz és az áfás magánszemélyekhez január végén, az önbevallókhoz pedig február közepén érkezhetnek meg a szükséges nyomtatványok. Egyéni vállalkozók, illetve áfa fizetésére kötelezett magánszemélyek esetében a postára adás határideje február 15-e, mindenki más számára a bevallási határidő a hétvége miatt május 21-e éjfél, eddig kell megfizetni az esetlegesen felmerülő adót is. Az APEH március 1-jén kezdi meg az adó-visszatérítés kiutalását, aki tehát korán hozzá szeretne jutni a visszaigényelhető összeghez, annak érdemes még februárban postázni vagy elektronikus úton továbbítani a bevallását.
A bevallás tartalmában sok változás nincs tavalyhoz képest, az ekhót fizető adózók miatt a nyomtatvány egy új pótlappal bővült. Fontos változás, hogy az önkéntes biztosítópénztári, illetve nyugdíj-előtakarékossági befizetések után járó kedvezmény nem igényelhető vissza, azt az APEH az adózó nyilatkozata alapján a pénztár által vezetett számlára utalja át.
A kedvezménykorlát nem változott, a tandíj, a közcélú adomány, a szellemi és őstermelői tevékenység, a biztosítások, a felnőttképzés és a Sulinet adókedvezménye együttesen nem haladhatja meg a 100 ezer forintot (idéntől viszont sok minden változott, kifutott például a Sulinet). Ha az adózó éves jövedelme a 6,5 millió forintot meghaladja, nem vehet igénybe kedvezményt, 6 millió forint felett pedig csak korlátozottan érvényesítheti.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet