Az adózók már hozzászoktak ahhoz, hogy évente menetrendszerűen változnak az adótörvények, azonban a koalíciónak 2006-ban mégis sikerült meglepetést okoznia. Végigkampányolták a tavaszt a 2005-ben elfogadott ötéves adócsökkentési programmal, amit a választási győzelem után egy tollvonással megszüntettek, és a magas költségvetési hiányra hivatkozva még év közben adóemelést hajtottak végre, illetve új adónemeket vezettek be. A vállalkozások így mégsem vehettek búcsút az egészségügyi hozzájárulástól, és idén sem számolhatnak alacsonyabb tb-járulékkal. Az ígéreteknek megfelelően 5 millió forintos adóalapig bevezették ugyan a kedvezményes, 10 százalékos társaságiadó-kulcsot, de szeptemberben szolidaritásnak álcázott adóemelést hajtottak végre. Nem menekültek az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá tartozók sem: októberben kétharmadával nőtt az őket terhelő adó kulcsa. Az iparűzési adó 2008-ra tervezett megszüntetését levették a napirendről, helyette új adónemeket kreáltak. A magas készpénzállománnyal rendelkező cégeket a házipénztáradóval sarcolták volna meg, de az adónemet az Alkotmánybíróság elmeszelte, mivel sértette volna az arányos közteherviselés elvét, az adó alapja ugyanis nem állt közvetlen összefüggésben a társas vállalkozások tényleges jövedelmi, illetve vagyoni helyzetével. Ha a taláros testület az alkotmánnyal összeegyeztethetőnek találja a vizsgálatra szintén előterjesztett elvárt adót, megszűnhet a veszteséges vállalkozás fogalma.
Az intézkedések java a magánszemélyeket sújtotta: emelkedtek a munkavállalói járulékok, megszűnt az alapvető élelmiszerekre és a közüzemi szolgáltatásokra kivetett kedvezményes áfakulcs, a jövedéki adóemelés miatt pedig drágult a cigaretta és az alkohol is. Januártól az ígéreteknek megfelelően 150 ezer forinttal emelkedett ugyan az szja sávhatára, a tehetősebbeknek, vagyis a járulékplafon felett keresőknek viszont szolidaritási adót kell fizetniük.
Kormányunk azonban nemcsak osztotta, de részesült is jókora meglepetésben az előző évben. Az Európai Bíróság ugyanis uniós jogba ütközőnek találta a 2005. december végéig hatályban tartott magyar regisztrációs adót, ezért idén 8 milliárd forintot kell visszafizetni azoknak az adózóknak, akik korábban más tagállamból származó használt autót vásároltak. Mivel a szakértők szerint a tavaly érvényben lévő jogszabály sem állta volna ki az uniós próbát, módosították az adó kiszámításánál alkalmazandó avultatási táblát, így idén a használt autóhoz olcsóbban, az újhoz viszont drágábban juthatunk hozzá.
Az elmúlt év cikis ügyeihez sorolhatjuk továbbá az e-bevallás kiterjesztését is. Döcögősen, többszöri leállással indult el tavaly májusban a rendszer, amit januártól már minden munkáltatónak, illetve kifizetőnek használnia kell. Az érintett adózók harmada decemberben még nem regisztrált az APEH-nél, de az is kérdéses, hogy a most csatlakozók hogyan birkóznak majd meg a rendszerrel, amely még az év végén sem működött tökéletesen. Az e-bevallás szoftvereinek hetente új verziói jelentek meg, ezért a korábban elkészített, hibátlan bevallásokat sem mindig sikerült továbbítani a könyvelőknek. Az adóhatóság szerint az e-bevallások számának jelentős emelkedése nem okoz majd problémát.
