Azt eddig is tudni lehetett, hogy a kormány 2008-tól bevezetné az ingatlanadót, az viszont csak most vált egyértelművé, hogy milyen adóalanyi körre. Korábban szó volt róla, hogy a vállalkozásoknak esetleg nem kellene fizetni ezt az adót, de a program nem hagy kétséget: egységes – tehát a lakosságot és a vállalkozókat egyaránt érintő – értékalapú ingatlanadót vezetnek be.
A program rögzíti továbbá, hogy az Országgyűlés által elfogadott törvénymódosítás alapján 2008-tól nem szűnik meg az iparűzési adó. Vagyis két év múlva nemhogy megszűnne egy, a vállalkozásokra nagy terhet rakó adónem, de egy másik is belép mellé. A pénzügyi tárca tervezi ugyan, hogy az iparűzési adót előbb-utóbb megszünteti, ám elképzelhető, hogy helyette egy másik lépne be – összességében tehát akár még nőhet is a helyben kivetett adók száma.
