BUX 138839.16 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ma éjfélig kell vallani

2006. május 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A múlt hét végéig mindössze 5,5 ezer vállalkozás nyújtotta be a tavalyi évre vonatkozó társasági adóbevallását. Az APEH akár 200 ezer forintos bírságot is kiszabhat azokra a cégekre, amelyek a május 31-ei határidő lejárta után tesznek eleget kötelezettségüknek.
A társasági adóról szóló bevallást legkésőbb ma éjfélig kellene postára adni, de az adózás rendjéről szóló törvény szerint kérelem alapján haladékot kaphatnak azok a vállalatok, amelyek vezetői igazolni tudják, hogy elháríthatatlan akadály – például kórházi kezelés vagy külföldi tárgyalás – miatt késlekedtek.
A bevallás szerkezete nem változott tavalyhoz képest, könnyebbséget jelent azonban, hogy idén nem szükséges benyújtani azon oldalakat, amelyeken az adózó nem szerepeltet adatot. Így a vállalkozások többségének nem kell foglalkoznia például az osztalékfizetésre és az adókedvezményekre vonatkozó részekkel.
Az APEH tájékoztatása szerint az adózók gyakran hibásan összesítik az adóalap-csökkentő és -növelő tételeket, rosszul vezetik le az eredményt, és helytelen mérleg-, illetve létszámadatokat közölnek a bevallásban, és sokszor okoz problémát a különböző összegek átvezetése is a bevallás egyik lapjáról a másikra.
A tavaly leadott bevallásokban (melyek a 2004-es tevékenységről szóltak) mintegy 120 ezer vállalkozás 337,6 milliárd forint adókötelezettséget vallott be. Egy gazdálkodó átlagosan 21 millió forint nyereséget produkált 2004-ben, ami jóval kevesebb az előző évek eredményeinél. Az adóhatóság szerint ennek oka, hogy az egyszeresről a kettős könyvvezetésre áttért, a nemzetgazdasági teljesítményhez elenyésző arányban hozzájáruló adózók jelentősen csökkentették az átlagot.
Tavaly csaknem hétezer adózó több mint 50 milliárd forint társasági adókedvezményt vett igénybe. A legnépszerűbb adókedvezménynek a mikro-, kis- és középvállalkozások kamatkedvezménye bizonyult, amit több mint 6 ezer vállalkozás igényelt, 2,6 milliárd forint értékben. Ennél jóval több, összesen 35,1 milliárd forint kedvezményt kapott 16 adózó, amelyek több mint 10 milliárd forintért hajtottak végre beruházásokat. Több mint 11 milliárd forint adót engedtek el egy tucat cégnek, amelyek elmaradott térségben valósítottak meg termelő beruházást, legalább 3 milliárd forint értékben. Ezek a vállalkozások az adókedvezményt a beruházást követő években is érvényesíthetik, ha a foglalkoztatottak létszáma legalább ötszáz, illetve száz fővel nagyobb, mint a befektetés előtt. Idén már a kisebb vállalkozások is kaphatnak létszámnövelés utáni adókedvezményt: ha 2005. január elsején a cég még a mikrokategóriába tartozott, ám az év végére annyi munkavállalót foglalkoztatott, hogy a kis- vagy középvállalkozások közé sorolhatóvá vált, akkor csökkentheti a számított adó összegét.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet