A társasági adóalap kompenzáció bevezetése többek között versenyképességi okok miatt szükséges, számítások szerint ugyanis a nagyvállalatoknak a különböző adóalap-számítási módokhoz való alkalmazkodás az adóterhek 2 százalékának megfelelő mértékű adminisztrációs költséget jelent - közölte Kovács László adóügyi biztos az Intra-European Organization of Tax Administration (IOTA) közgyűlésén. A szervezet a több mint egy éve zajló előkészítő munka eredményeként júniusban pénzügyminiszterek tanácsa elé terjeszti a javaslatot, melyben a szakértők kiállnak a konszolidált adóalap számítás, vagyis a csoportadózás uniós szintű bevezetése mellett.
A tervek szerint 2008 elejére konkrét javaslatot tennének le a bizottság asztalára így a megfelelő támogatás mellett 2009. január elsejétől már e szisztéma szerint adózhatnának a cégek. Kovács kijelentette, hogy a harmonizált alapot a lehető legjobban megtisztítanák a különböző kivételektől és mentességektől, így az egykulcsos adót alkalmazó országok is könnyen bevezethetnék. Jelenleg tíz ország biztosította támogatásáról a javaslatot, nyolc tagállam -köztük Magyarország- pedig nyitott a majdani konkrét javaslat vizsgálatára.
