A vállalkozók szerint adókatarzisra lenne szükség, mivel már elegük van abból, hogy csalniuk és hazudniuk kell - jelentette ki Matolcsy György, volt gazdasági miniszter a gazdasági konzultációt lezáró sajtótájékoztatón. Matolcsy beszámolója szerint a vállalkozók 16 százalékos egységes kulcsú társasági adót, szja-t és járulékterhelést akarnak.
Tavaly nyáron László Csaba, volt pénzügyminiszter, a KPMG adópartnere úgy vélekedett, hogy körülbelül 20 százalék lehetne az adókulcs Magyarországon, ha egykulcsos szja-rendszert vezetnének be. Szerinte az egykulcsos szja feltétele, hogy az összes adókedvezményt kivezessék a rendszerből, a családi kedvezményeket pedig a családi pótlékba építsék be. Az szja-t a kifizető vonná le (kérdés ugyanakkor, hogy mi után kellene tb-járulékot fizetni), az adóbevallást pedig az APEH készítené el.
Arra a kérdésre, hogy az állam működésének hogyan kell megváltoznia ahhoz, hogy a vállalatok megőrizzék jelenlegi munkahelyeiket és újakat teremtsenek, a résztvevő cégek 80-90 százaléka az állam kiszámíthatóságának növelését említette - fogalmazott Matolcsy, akit az MTI is idézett.
Szerinte a konzultációban résztvevő vállalkozások reprezentatívnak tekinthetők. Matolcsy György elmondta: a beérkezett javaslatok szerint az államnak el kellene törölnie azokat az úgynevezett kis adókat, amelyek a költségvetésnek 2,5 milliárd forintnál kisebb bevételt hoznak.
Hozzátette: a konzultációban résztvevő cégek szerint a kormánynak fel kell lépnie a körbetartozások, "sorban állások" ellen, vissza kellene állítania a vissza nem térítendő támogatásokat.
"Feltőkésítésre vár a magyar gazdaság" - jelentette ki Matolcsy György.
A résztvevő vállalkozások a jelenlegi gazdaságpolitikai helyzettel kapcsolatban úgy vélekedtek: nem mehet így tovább - ismertette a konzultáció elnöke. Ennek oka a válaszok szerint az, hogy az erősödő versenyben az állam nem segíti kellőképpen a magyarországi vállalkozásokat abban, hogy egyenlő helyzetben legyenek a versenytársakkal - tette hozzá.
