BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adócsalás helyett adókatarzist! (bővített)

Adókatarzisra van szükség - véli Matolcsy György, aki szerint a vállalkozók egykulcsos rendszert akarnak.

2006. január 13. péntek, 12:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vállalkozók szerint adókatarzisra lenne szükség, mivel már elegük van abból, hogy csalniuk és hazudniuk kell - jelentette ki Matolcsy György, volt gazdasági miniszter a gazdasági konzultációt lezáró sajtótájékoztatón. Matolcsy beszámolója szerint a vállalkozók 16 százalékos egységes kulcsú társasági adót, szja-t és járulékterhelést akarnak.

Tavaly nyáron László Csaba, volt pénzügyminiszter, a KPMG adópartnere úgy vélekedett, hogy körülbelül 20 százalék lehetne az adókulcs Magyarországon, ha egykulcsos szja-rendszert vezetnének be. Szerinte az egykulcsos szja feltétele, hogy az összes adókedvezményt kivezessék a rendszerből, a családi kedvezményeket pedig a családi pótlékba építsék be. Az szja-t a kifizető vonná le (kérdés ugyanakkor, hogy mi után kellene tb-járulékot fizetni), az adóbevallást pedig az APEH készítené el.

Arra a kérdésre, hogy az állam működésének hogyan kell megváltoznia ahhoz, hogy a vállalatok megőrizzék jelenlegi munkahelyeiket és újakat teremtsenek, a résztvevő cégek 80-90 százaléka az állam kiszámíthatóságának növelését említette - fogalmazott Matolcsy, akit az MTI is idézett.

Szerinte a konzultációban résztvevő vállalkozások reprezentatívnak tekinthetők. Matolcsy György elmondta: a beérkezett javaslatok szerint az államnak el kellene törölnie azokat az úgynevezett kis adókat, amelyek a költségvetésnek 2,5 milliárd forintnál kisebb bevételt hoznak.

Hozzátette: a konzultációban résztvevő cégek szerint a kormánynak fel kell lépnie a körbetartozások, "sorban állások" ellen, vissza kellene állítania a vissza nem térítendő támogatásokat.

"Feltőkésítésre vár a magyar gazdaság" - jelentette ki Matolcsy György.

A résztvevő vállalkozások a jelenlegi gazdaságpolitikai helyzettel kapcsolatban úgy vélekedtek: nem mehet így tovább - ismertette a konzultáció elnöke. Ennek oka a válaszok szerint az, hogy az erősödő versenyben az állam nem segíti kellőképpen a magyarországi vállalkozásokat abban, hogy egyenlő helyzetben legyenek a versenytársakkal - tette hozzá.

Sebők Miklós
Sebők Miklós
NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet