lehetősége a környezetterhelési díjat fizetők körében. Ennek meg is látszik az eredménye: július végéig kevesebb mint 1,5 milliárd forint bevétel származott az adóból, holott ez évre 9 milliárdot tervezett a PM.
ä Baka Zoltán
Látványosan, több mint 41 százalékkal visszaesett az idén a nem túl régi múltra visszatekintő „szennyadó”, a környezetterhelési díjból származó költségvetési bevétel. A Pénzügyminisztérium közlése szerint hét hónap alatt 1,48 milliárd forintot fizettek az érintettek, míg tavaly a hasonló időszakban 3,59 milliárd forint már befolyt. Ráadásul az idén 9 milliárd forintot várnak a zöldadóból, holott tavaly a sokkal jobb időarányos teljesítés mellett is „csak” 6,48 milliárd forint lett végül az adóbevétel.
Megkérdeztük a PM-et és az APEH-et is, hogy mi lehet az oka a rosszabb eredménynek. A válaszok szerint a befizetések csökkenése mellett az is apasztólag hatott a bevételekre, hogy 2005-ben változtak a díj visszaigénylésének feltételei. Ez évtől már nem kell környezetterhelési díjat fizetni a levegőterhelő anyagok közül a szénmonoxid, a vízterhelő anyagok közül pedig a „szervesoldószer-extrakt” után. További változást jelent, hogy a talajterhelési díj mértékét – 2004-től eltérően – a veszélyességi szorzó nélkül kell megállapítani. Az is a bevételek apadásához vezetett, hogy a negyedévente befizetett díjelőleget immár nettó módon állapítja meg az adózó; egy évvel ezelőtt ugyanis a tényleges kibocsátás alapján számított díj és a negyedévenként megfizetett díjelőleg különbözetét az adózóknak az éves bevallással egyidejűleg kellett megfizetni, illetve visszaigényelni. Ez viszont megemelte a visszafizetések mértékét, miután a tavalyi évről szóló éves bevallást ez év március végéig kellett benyújtani. Egy évvel korábban is élt az a szabály, amely a környezetterhelést csökkentő beruházások megvalósításától függően ad lehetőséget a fizetendő díj egy részének visszaigénylésére, a beruházások volumene szintén bevételcsökkentő tényező lehet. A PM szerint e szabályzó működése, a beruházások megvalósítása, a díjfizetés menete folyamatos vizsgálat alatt áll, amiről a részletesebb információk a 2004. évi bevallások feldolgozása után állnak majd rendelkezésre.
A szabályozás módosítása azt eredményezte, hogy az adózók július végéig összesen 2,68 milliárd forintot fizettek be, ám ebből visszaigényeltek 1,2 milliárdot. Az első összeg 1,13 milliárddal marad el az egy évvel korábbitól, a visszaigénylések pedig alig kevesebb mint 1 milliárddal múlják felül a tavalyi teljesítést.
Az adóalanyok számára és összetételére vonatkozó kérdésünkre sem az adóhivatal, sem a pénzügyi tárca nem tudott adatokkal szolgálni, mivel még nem fejeződött be a március 31-ei határidővel benyújtott bevallások feldolgozása és összesítése. Ebből is csak a 2004-es évre vonatkozó információk tudhatók meg, a 2005-ös folyamatokról majd csak jövő ilyenkor állnak rendelkezésre részadatok.
Érdeklődésünkre a PM-ben közölték, hogy a környezetterhelési díjról szóló törvény 2006-ra vonatkozó módosítását az alkalmazása során esetleg felvetődő problémák, pontosítások indokolhatják, de jelenleg ez nincs napirenden.
