BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Cigaretta-adóval erősíthető a feketepiac

Ha túl magas a cigarettára kivetett fogyasztási adó, az tilalomszerű környezetet teremt, ezáltal elősegíti a feketepiac működését - állítja egy amerikai tanulmány. Aki ismeri a magyarországi helyzetet, annak számára ez a kijelentés vélhetően nem okoz túlzott meglepetést.

2005. július 13. szerda, 10:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cigarettára azért vetnek ki adót, hogy fedezzék a dohányosok által okozott, a társadalmat terhelő költségeket és elriasszák az embereket a káros szenvedélytől, de persze a fogyasztási adó gyakran költségvetési célokat is szolgál. Ha az adó mértéke túlzottan nagy, ellentétes hatást válthat ki, mert arra kényszeríti a dohányosokat, hogy a törvényt megszegve a feketepiacon vásárolják meg a terméket - állítja Richard E. Wagner a George Mason Egyetem kutatója.

Az elmúlt években jelentősen nőtt az illegálisan forgalom, virágzik az internetes értékesítés és a csepészet is - írta a CNN. Magyarországon a Vám- és Pénzügyőrség 2004-ben csaknem 50 százalékkal több cigarettára elkövetett jogsértő cselekményt derített fel a megelőző évihez képest és 71,2 százalékkal nőtt a lefoglalt cigaretta mennyisége.

A hazai emelkedés egyrészt a csempészet növekedésének tudható be, másrészt annak köszönhető, hogy az elmúlt időszakban javult a felderítési érték - tájékoztatta a VPOP sajtófőnöke a NAPI Online-t. A vámosok külön akciót szerveztek dohánycsempészek lefülelésére és a határátkelőhelyeken mobilröntgen készüléket alkalmaznak a járművek átvizsgálásához - tette hozzá Sipos Jenő alezredes.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet