A cigarettára azért vetnek ki adót, hogy fedezzék a dohányosok által okozott, a társadalmat terhelő költségeket és elriasszák az embereket a káros szenvedélytől, de persze a fogyasztási adó gyakran költségvetési célokat is szolgál. Ha az adó mértéke túlzottan nagy, ellentétes hatást válthat ki, mert arra kényszeríti a dohányosokat, hogy a törvényt megszegve a feketepiacon vásárolják meg a terméket - állítja Richard E. Wagner a George Mason Egyetem kutatója.
Az elmúlt években jelentősen nőtt az illegálisan forgalom, virágzik az internetes értékesítés és a csepészet is - írta a CNN. Magyarországon a Vám- és Pénzügyőrség 2004-ben csaknem 50 százalékkal több cigarettára elkövetett jogsértő cselekményt derített fel a megelőző évihez képest és 71,2 százalékkal nőtt a lefoglalt cigaretta mennyisége.
A hazai emelkedés egyrészt a csempészet növekedésének tudható be, másrészt annak köszönhető, hogy az elmúlt időszakban javult a felderítési érték - tájékoztatta a VPOP sajtófőnöke a NAPI Online-t. A vámosok külön akciót szerveztek dohánycsempészek lefülelésére és a határátkelőhelyeken mobilröntgen készüléket alkalmaznak a járművek átvizsgálásához - tette hozzá Sipos Jenő alezredes.
