BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyári adókorrekciók

2005. június 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Néhány éve hangoztatott ötlet, hogy a vállalkozóbarát, befektetőbarát adópolitika érdekében az adórendszert minél ritkábban, talán csak évente egyszer kellene piszkálni. Az utóbbi egy-két év tapasztalata alapján azonban ez várhatóan a közeljövőben is csak álom marad, hiszen a változtatások egyre gyakoribbak: január 1., év eleji korrekciók, tavaszi időszak, nyári törvényalkotás, és már kezdődhet is a nagy, őszi csomaggyártás. Idén július elsején is – félidőben tehát – életbe lép néhány érdekes változás.

A tavalyi módosító csomagban egy eldugott kis szabály hatályon kívül helyezte azt a rendelkezést, amely alapján az exportőrök és a beruházók (akik, tevékenységüknél fogva, folyamatosan finanszírozzák áfájuk összegével az államot) negyedéves bevallás helyett havonta vagy kéthetente kérhettek áfa-visszaigénylést. A rendelkezés 2005. július 1-jén lépett volna hatályba. Sokan tiltakoztak ellene, hiszen ezeket a vállalkozásokat igen kényelmetlenül érintette az átlagosan plusz egy hónapnyi adóteher. A Pénzügyminisztérium érdemben nem reagált, majd nyilatkozatban jelezte, talán bankokkal, faktoráló cégekkel finanszíroztathatnák addig is az áfát a vállalkozások – saját költségükre. Aztán, alig tíz nappal a szigorodás hatályba lépte előtt a kormányzati álláspont változott: a miniszter javasolta az Országgyűlésnek, állítsa vissza az eddigi rendszert. Így a régi engedélyeket automatikusan meghosszabbítva a parlament visszahozhatja a gyakorított bevallást – bár a különösen kedvezményes kéthetes bevallás lehetősége ebben az esetben is megszűnik, a havi lesz a leggyakoribb visszaigénylés.

A másig nagy változás július elsejétől az importáfa kivetésessé válása. Visszatér az uniós csatlakozás előtti rendszer: az áfát nem elég bevallani, hanem ténylegesen ki kell fizetni a vámhatóságnak, majd levonásba helyezhető a soron következő áfabevallásban.
Hogy mit hoz egy ilyen változás, az nehéz kérdés.
Talán az ellenőrizhetőséget javítja, ha a VPOP veti ki az áfát; de ez aligha jelentős tényező. Ugyanis a VPOP eddig is hozott határozatot, csak abban az áfáról nem rendelkezett. Tehát az árut látta, sőt, az APEH-nak jelentette is. Tehát az ellenőrzés hatékonysága ténylegesen nem javul.
A költségvetést ránézésre kicsit helyre billenti a lépés, hiszen az importáfa egy ideig a kincstár számláit gyarapítja. Ugyanakkor a vállalkozások, ha csak lehet, megpróbálják majd elkerülni a kifizetést. A legegyszerűbb módszer, ha az árut az EU másik tagállamában helyezik szabad forgalomba, és onnan küldik egyenesen tovább Magyarországra. A másik tagállam ugyanis ilyenkor többnyire mentesíti az importőrt az áfafizetés alól, Magyarországon pedig, az eddigi eljáráshoz hasonlóan, csak jelenteni kell az árubeérkezésre jutó fizetendő/levonható adót. Viszont a vámbevételek nem közösségi hányada nem Magyarországon, hanem abban az államban folyik be, ahol az árut szabad forgalomba helyezték, így a változás még a költségvetésre is visszaüthet.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet