BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adómentes étkezési utalvány: a dolgozóknak jó, a büdzsének kevésbé

Az adómentes étkezési utalványoknak fontos szerepe van a munkavállalók meleg déli étkeztetésében, melynek előmozdítása egészségügyi és emiatt gazdasági szempontból is indokolt lenne - mondta Sajó Zsuzsa, a GKI kutatásvezetője egy mai sajtótájékoztatón.

2005. június 21. kedd, 14:44

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A piackutató intézet Szonda-Ipsosszal közösen készített tanulmánya szerint
2005 elején a versenyszférában dolgozók 57 százaléka részesült
hideg és 11 százaléka meleg étkezési utalványban. (E két kör között van átfedés, összesen több mint kétmillió munkavállalóról van szó.) A kutatásból kiderül, hogy a meleg utalványban részesülők köre növekszik, míg a hideg utalványt kapóké csökken.

Az EU-ban az étkezési utalványok értékhatára a bruttó átlagkereset 5-20 százaléka, Magyarországon ez éppen meghaladja a 2 százalékot a hideg utalvány esetében, a melegnél pedig 5 százalékon áll. Az előbbi bónokat 14 ezer élelmiszerbolt, az utóbbiakat pedig több mint ötezer vendéglátóhely fogadja el.

Az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés adatai szerint tavaly 48 milliárd forint értékben váltottak be utalványt, idén pedig 64 milliárd forintos forgalomra számítanak, a 2003-as 34 milliárd forint után.

A kutatók javaslata szerint a hideg étkezési utalványok adómentes összegét az idei 4 ezer forintról 4,2 ezerre, a meleg utalványokét pedig 8 ezerről 10 ezerre lenne célszerű növelni jövőre. Ez összesen 4,8 milliárd forint áfa-, közteher-, illetve nyereségadó-kiesést okozna a költségvetésnek. A növeléssel a kutatók szerint közelebb lehetne jutni ahhoz a célhoz, hogy valóban a munkavállalók egészségét szolgáló meleg étkezés elterjedését segítsék elő.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet