A NAPI Gazdaság cikke
Minősített adózókként a hitelintézeteknél előnyös elbírálásban bízhatnának azok a vállalkozások, amelyeket megbízható adófizetőként tartana nyilván a jövőben az APEH – derül ki az Országgyűlés honlapján található, az adózás rendjéről szóló törvényt módosító javaslatból. Az adókötelezettségeiket hosszú időn keresztül kifogástalanul teljesítő adózók vélhetően az üzleti életben is megbízható partnerek, tehát a megkülönböztetésnek pozitív hozadékai lehetnek a hitelkérelmek elbírálásánál, a pályázatok elnyerésénél – áll az indoklásban.
Nem mellékesen a minősített adózók kiérdemlik a „kegyelmi állapotot”: az adóhivatal kisebb energiákat fordít az ellenőrzésükre. A listára való kerülést kérelmezni kell, a nyilvántartást az adóhatóság közzéteszi. Minősített adózónak az a vállalkozási tevékenységet folytató személy számít, aki (amely) legalább a kérelem előterjesztésének napját megelőző 3 éven át működött, és a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül az adóhatóság nem állapított meg a terhére adóhiányt, nem indított ellene végrehajtási eljárást, illetőleg az adózó fizetési könnyítést, adómérséklés iránti kérelmet nem terjesztett elő. A feltételek bármelyikének megszegése esetén az adóhatóság automatikusan törli az adózót a listáról.
A minősített adóslista egy lépést jelent a banki ügyfelek megbízhatóságát prezentáló pozitív adóslista felé. Ennek alkalmazása egy ideje már napirenden van, ám adatvédelmi okokból még nem sikerült a rendszerbe életet lehelni. A banki hitelügyintézést megkönnyítő listán mindazok szerepelnének, akiknek valamilyen hitelszerződésük van, és az abban foglaltaknak rendben eleget is tesznek. E lista – melynek bevezetését a bankok mellett a PSZÁF is támogatja – információval szolgálna a pénzintézetek számára a hitelfelvevőkről.
A törvényjavaslat rendelkezik továbbá a munkáltatói adóbevallások megszüntetéséről: 2007 után – vagyis 2006-ra vonatkozóan – már csak az önbevallással vagy az adóhatósági adómegállapítással rendezhetők az elszámolások. Nagy horderejű változás lesz jövőre, hogy az egyéni adó- és járulék-nyilvántartás kialakítása érdekében új bevallási rendet vezetnek be, amely feleslegessé teszi a bruttó módon történő bevallási kötelezettséget. Az egységes, személyre lebontott adatok feltüntetésével havonta, a tárgyhót követő hó 12-ig kell elektronikus úton vagy gépi adathordozón teljesíteni az adóhatóság felé a bevallási kötelezettséget az adó, illetőleg a társadalombiztosítási kötelezettséget eredményező, magánszemélyeknek teljesített kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggésben.
Az összesen 26 pontban felsorolt adathalmazban szerepel egyebek mellett a foglalkoztatott biztosításban töltött idejének tartama, az alkalmazás minőségének, jogcímének kódja, a nyugdíjjárulék alapját képező jövedelem; de számot kell adni például az egészségügyi dolgozók heti 48 órát meghaladó, önként vállalt többletmunkavégzésének idejéről, illetve a felszolgálási díj után fizetett nyugdíjjárulékot is magában foglaló nyugdíjbiztosítási járulék alapjáról és összegéről. A változás részeként nem kell többet vesződni a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerveknek közvetlen módon teljesített adatszolgáltatási kötelezettséggel, és el lehet felejteni az adóévet követő év január 31-ig elvárt éves adatszolgáltatási kötelezettséget is. Tekintettel az átállás előrelátható nehézségeire, a javaslat csak 2006. júliustól teszi lehetővé a mulasztási bírság alkalmazását ezekben az esetekben.
