Már csak három napja maradt az adózóknak, hogy beadják a 2004-es évről szóló személyijövedelemadó-bevallásukat, a péntek éjfél után feladott bevallás postán ezen időponton túl nem ingyenesen, hanem a szokásos tarifával küldhető csak el. Ez még a kisebbik probléma, a bevallással egyidejűleg még fizetendő adó esetében késedelmi pótlékkal is kell számolni. Ennek mértéke minden naptári nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat (jelenleg 7,50 százalék) kétszeresének 365-öd része. Figyelni azonban nemcsak a határidőre, hanem a bevallások pontos kitöltésére is érdemes. Az APEH tájékoztatása szerint az eddig beadott bevallásokban gyakran bukkan fel összeadási hiba, az adózók a kiutalási címet, illetve a számlaszámot is sokszor hiányosan vagy hibásan adják meg. Több bevallásban helytelenül számították az adójóváírást, a visszaigénylést tartalmazó bevallásoknál pedig a köztartozásról szóló nyilatkozat hiánya volt a jellemző hiba. Az egyéni vállalkozók a szükséges mellékletekkel nem egészítették ki a bevallásokat. Ebből a körből egyébként a február 15-i határidőig 130 ezer bevallás érkezett az adóhivatalhoz, míg egy évvel korábban 88 ezer.
Az APEH május 6-ig 1,69 millió szja-bevallást fogadott. Ezek közül az interneten 734 288-at töltöttek ki – többségük végül papír alapon került a hatósághoz, a nemrég kiterjesztett online módon mindössze 182 darab bevallás futott be. A legfrissebb adatok szerint 677 ezren igényeltek vissza összesen 41 milliárd forint adót: ebből 448 ezer adózónak már kiutaltak 28 milliárd forintot. A kiutalások mértékét nagyban befolyásolja, hogy a tavalyi évről szóló bevallásokban az egy évvel korábbihoz képest kevesebb adó számolható el a lakáscélú hitelek után, de szigorúbb lett a Sulinet-kedvezmény igénybevételi korlátja is. Az adóhivatalra is érvényes 30 napos kiutalási határidő (ami március elsejétől ketyeg) elmulasztása miatt eddig 389 ezer forint kamatot kellett kifizetni az adózóknak; a 30 napon túli utalások száma 998 volt. Fontos tudni, hogy ha az adóhivatal valami hibát talál, akkor újra 30 napig lehet várni a visszautalásra.
Kevesebb mint 10 ezren, pontosabban 9990-en szerették volna választani az adóhatósági adómegállapítást (adam), vagyis bízták volna teljesen az APEH-re a bevallás kitöltését. Az idéntől rendelkezésre álló lehetőséggel azonban az igénylők 10 százaléka nem élhetett a jogszabályi megkötések miatt (például több helyről származott a jövedelem). A „bent maradóknak”, ugyanúgy május 20-a határidő, ami azonban ez esetben az APEH-et szorítja. Akiknek visszatérítendő adója van, június 20-ig utalja ki azt az adóhivatal (pontosabban a 30. napon lehet rá számítani), s szintén eddig az időpontig kell rendezni az adóhátralékokat. Az adam, illetve az önadózás mellett lehetőség van a munkáltatóra testálni az adóbevallás benyújtását. Ennek is május 20. a határideje; az adózás rendjéről szóló törvény szerint a munkáltató az adó és a korábban levont adóelőleg különbözetét a számára előírt legközelebbi fizetéskor, de legkésőbb június 20-ig levonja vagy visszafizeti.
