Egy munkavállaló bérköltségéért három-négy dolgozót képes helyettesíteni a Daktela Magyarország chatbotja. A cseh alapítású cég hazai leányvállalata 2021 óta van jelen a piacon. A vállalat olyan ügyfélszolgálati megoldásokat ajánl a cégeknek, amelyekkel hatékonyabbá, precízebbé és gyorsabbá tudják tenni az ügyfelek kiszolgálását. Erről beszélt a napi.hu podcastjában Szilágyi Márk, a Daktela Magyarország ügyvezető tulajdonosa, aki azt is elmondta, hogy a gyakorlatban hogyan működik az ügyfelekkel való kommunikáció

„Az esetek 99 százalékában egy chatbot, vagy valamilyen robot megoldás jelentkezik elsőként, és amikor a robot vagy a chatbot képességeit meghaladja a kommunikáció, akkor kapcsol a rendszer élő személyt, aki átveszi az ügyfélkezelést” - mondta Szilágyi Márk.

A Daktela saját chatmotorral rendelkezik, amely azt jelenti, hogy chatbotjainak alkalmazása nem kötött semmilyen nagyobb platformhoz. Rendszerüket tanítani kell és lehet, amely komoly lehetőség a mesterséges intelligencia alapú kommunikációban. Bár sokan idegenkednek az automaták és robothangok világától, de vannak olyan területek is, ahol kifejezetten előnyösnek tartják azokat az emberek. Ilyen a banki szféra vagy a végrehajtói szektor, ahol inkább a géppel való kommunikációt preferálják az ügyfelek, mert biztonságosabbnak, diszkrétebbnek érzik. Felhasználói szempontból több kategóriába sorolhatók a chatbotok.

„Az úgynevezett „soft” verzióban a chatbot igen, nem válaszokat ad, vagy olyan alapkérdésekre válaszol, mint csomagküldéssel kapcsolatos tudnivalók, időpontfoglalás. Ha már személyes adatok feldolgozására is szükség van, akkor kapcsolódik be a folyamatba az élő személy” – részletezte Szilágyi Márk. Az ügyvezető szerint a chatbotok nagyban megkönnyítik a cégtulajdonosok és a cégvezetők munkáját, ugyanis az automatizálással a cégek allokálni tudják az emberi erőforrásokat máshová és hatékonyabban tudnak dolgozni egy – egy részterületen.

Egy chatbot ára körülbelül három-négy munkatársat vált ki, ha a bérköltségeket nézzük – hangsúlyozta Szilágyi Márk, hozzátéve, hogyha a chatbotot megtanítják az adott cég munkafolyamataira, minden emberi „hibától” mentesen képes dolgozni. Nem fárad el, nem megy szabadságra, nem lesz beteg, költséghatékonyság szempontjából összehasonlíthatatlan az élő munkaerővel – tette hozzá.

„Tíz kérdésből lehet, hogy kettőre nem tud válaszolni a robot , de cserébe olyankor is válaszol, amikor munkaerő már nem elérhető”  – mondta az ügyvezető, kiemelve: egy gép éjjel, a nap 24 órájában, az év 365 napjában képes dolgozni. Ráadásul a mesterséges intelligencián alapuló rendszer folyamatosan tanul, fejlődik és ezzel együtt a teljesítmény- és költséghatékonysági mutatók is egyre jobbá válnak.

A cikket a Daktela Magyarország támogatta.