A társaság vagyoni helyzete indokolttá teszi, hogy jelen taggyűlést követő 30 napon belül a tagok ismételten taggyűlést tartsanak, annak érdekében, hogy a társaság vagyoni helyzetének a rendbetételéről határozzanak - idézi az mfor.hu a Balaton Bútor Kft. június 19-i taggyűlési határozatát.
Matolcsy Ádám bútorgyárának céges beszámolójából kiderül, hogy hatalmas veszteséggel zárt 2025-ben, ráadásul mintegy 61 százalékkal a cég nettó bevétele is visszaesett: a 2024-es 3,8 milliárd forintos szintről az 1,4 milliárdosra zuhant a forgalom.
Ennek oka főleg a belföldi értékesítés jelentős megcsappanása: annak összértéke a tavalyelőtti 3,3 milliárd forinttal szemben tavaly 834 milliót ért el. Ugyanakkor az exportbevétel 473 millió forintról 650 millióra nőtt.
A végeredmény 836 millió forintos veszteség lett, amely következtében a cég saját tőkéje negatívba fordult, mínusz 187 millió lett.
A beszámolóból kiderül, hogy a 2025-ös üzleti év a társaság számára rendkívül nehéz és kihívásokkal teli időszakot jelentett, a felsorolt okok között szerepel:
- a hazai gazdasági környezet jelentős bizonytalansága, amely különösen a bútoripart és az építőipari beszállítói szektort érintette;
- számos korábban előkészített projekt elhalasztása vagy leállítása;
- az új beruházások számának visszaesése;
- a központosított eszközbeszerzési pályázaton való sikertelen részvétel, amely jelentős megrendelések elvesztéséhez vezetett;
- valamint az építőiparban kialakult körbetartozási helyzet, amely miatt több teljesített munka ellenértékét nem fizették ki, és a garanciális visszatartások behajtása is elhúzódott vagy eredménytelen volt.
A beszámoló szerint az exportbevételek 37 százalékkal nőttek ugyan, de még ez sem tudta ellensúlyozni a belföldi piac visszaesését, az exportból származó bevételek jellemzően alacsonyabb nyereségtartalmú projektekből álltak, így összességében csak korlátozottan javították a jövedelmezőséget. Emellett több partner termékkivezetéseket hajtott végre, valamint a német és skandináv piacok gyengülése is kedvezőtlenül hatott a rendelésállományra.
A költségoldalon a cég az anyagjellegű ráfordításokat jelentősen, 2,4 milliárdról 1,1 milliárd forintra csökkentette, miközben a bérköltségek enyhén emelkedtek, 857 millióról 904 millió forintra.
A lap felidézte, hogy a cég már 2024-ben sem szárnyalt, de akkor még 5,4 milliós profitot termelt, amiből Matolcsyék egy fillért sem vettek ki osztalékként, azt egy az egyben az eredménytartalékba tették. Matolcsy György volt jegybankelnök fia a Magyar Stratégiai Zrt. révén 80 százalékos tulajdonos a bútorgyárban, a 20 százalékos rész Feodor Andráshoz tartozik. A taggyűlésen Matolcsy Ádám nem jelent meg személyesen, vezérigazgatói minőségében Zavadszky Norbert ügyvéd képviselte.
