BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rést találtak a Foxpost pajzsán, egymillió ügyfél adata volt a tét

Az incidens még tavaly októberben történt, az elkövetőket azóta kézre kerítették.

2024. március 22. péntek, 18:06

Fotó: Napi.hu / Lowescher Ábel
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Foxpost vezérigazgatója szerint még tavaly október 21-én egy tervezett rendszerfrissítést végzett a csomagküldő szolgáltatás, azonban ez technikai hibákhoz és adatlopáshoz vezetett, szivárgás azonban nem történt.

A vállalat úgy nyilatkozott, hogy két, egymástól független, ugyanakkor önmagában nem kritikus biztonsági rés rövid ideig tartó és együttes fennállása adott lehetőséget a kiberbűnözőknek – írja az Index. Az elkövetők állításuk szerint nagyjából egymillió ügyfél adataihoz fértek hozzá, amiért cserébe 400 monero kriptovalutát, jelen árfolyamon számolva nagyjából húszmillió forintot követeltek. Az adatlopás tényét állítólag egy link formájában is bizonyították.

A cég és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság is feljelentést tett az ügyben, ezután pedig a leleplezés érdekében a Foxpost kifizette a váltságdíjat. Hozzátették ugyanakkor, hogy ez nem jó gyakorlat, a kiberbiztonsági szakértők szerint soha nem szabad váltságdíjat fizetnie az áldozatoknak, mivel nincs garancia arra, hogy a bűnözők állják a szavukat.

Bengyel Ádám vezérigazgató leszögezte: semmilyen körülmények között nem engednek a zsarolásnak.

szolgáltató úgy tudja, hogy valójában túloztak a hekkerek azzal, hogy egymillió felhasználó adatait lopták el, a vizsgálatok szerint bizonyítottan 66 felhasználó adatait szerezték meg, de még a legrosszabb esetben is csak százezres nagyságrendekről lehet szó.

A közösségi médiában többekben felmerült, hogy a tavaly decemberi, Simple ellen elkövetett támadásnál a Foxposttól származó adatokat használták fel, a cég azonban ezt cáfolta.

Kiberháború kezdődhetett az olimpia előtt
Példátlan méretű kibertámadás ért francia kormányzati szerveket. A támadássorozatot több hackercsoport a Telegram közösségi oldalon vállalta magára, köztük az Oroszországot és az iszlamizmust támogató Anonymous Sudan. Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább >>>
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet