BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó hír a bankkártyával fizetőknek

Nyertek a bankok a bíróságon a GVH-val szemben egy versenyjogi ügyben, így elhárult annak a veszélye, hogy esetleg növekedjen a bankkártyás fizetésekhez kapcsolódó intercharge díj, amit nyilván a vásárlóknak kellett volna állniuk.

2017. április 26. szerda, 08:38

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletében a bankoknak adott igazat a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) szemben egy még 2008-ban indított ügyben - írta a Világgazdaság. A GVH szerint versenykorlátozó a pénzintézetek és a két nagy kártyakibocsátó intézkedése, miszerint minden bankra egységesen alkalmazandó bankközijutalék-mértéket szabtak meg.

A pénzintézetek az MNB támogatásával a kilencvenes évek közepén létrehozták a Bankkártya Fórumot, amelynek az volt a feladata, hogy meghatározza a bankkártyás fizetések után a kibocsátó bankoknak járó  jutalékot, azaz az úgynevezett intercharge díjat (MIF). Ez ugyan némi versenykorlátozó hatással jár, ám ezzel egyidejűleg hozzájárult a rendszer stabilitásához.

A bíróság most megállapította, hogy a GVH csak az előbbivel foglalkozott, az utóbbit figyelmen kívül hagyta. Nem foglalkozott azzal sem, hogy a bankok megítélése szerint a megállapodás hiányában a bizonytalan piacon magasabb is lehetne a MIF a jelenleginél. Emellett a kibocsátók közti verseny az ügyfelekért az egységes MIF mellett szabadon folyhat.

A döntés nyomán a hivatalnak közel kétmilliárd forint bírságot kell visszafizetnie a bankoknak.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet