BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Stagnálást várnak a központok

Stagnáló teljesítményre számít a szektorban a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) − mondta a Napi Gazdaságnak Fülöp Zsolt elnök, aki szerint ha nincs visszaesés, az már jónak mondható.

2013. január 28. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Fülöp úgy látja, egyedül az autóiparban várható növekedés, így ebben a szegmensben a szállítási és logisztikai teljesítmények is bővülnek majd 2013-ban. A kombinált szállítás Ro-LA ágazata megszűnt tavaly decemberben, így e területen mindenképpen visszaesés tapasztalható, a Záhonyt érintő forgalom pedig stagnálhat idén: bizonytalan például a dunaújvárosi vasműbe érkező évi több mint 600 ezer tonna vasérc és a koksz szállításának iránya is. A közúti szállításnál inkább a tranzit és az itthonról külföldre irányuló rész növekedésével számol a szövetség, mégpedig a hazai autóipari szektor teljesítménye miatt. A közúti forgalomra hat majd a használatarányos útdíj, de mivel egyelőre nem látszik, hogy mikortól vezetik be, ennek hatása nehezen számszerűsíthető.

Az elnök szerint számos logisztikai fejlesztési elképzelés ismert, ezek többsége azonban ma már csak konkrét piaci igények esetében indul el, a kapacitásfejlesztések az elmúlt egy-két évben lelassultak. A szövetség szerint célszerű lenne újra megnyitni az Új Széchenyi terv tavaly októberben felfüggesztett, logisztikai fejlesztéseket célzó pályázati lehetőségét, mintegy 3−5 milliárd forint átcsoportosítással forráskeretet teremteni a fejlesztések fedezetére. Az MLSZKSZ idén elemzést készít a Ro-La megszűnése és az útdíj bevezetése kapcsán, a magyar intermodális (közúti-vasúti-vízi) szállítás helyzetéről, illetve javaslatot tesz versenyképességének javítására. A logisztikai szolgáltató központok minősítési rendszerének átdolgozása pedig az itthoni központok nemzetközi versenyképességét segítheti. Emellett elkészült a Budapestet elkerülő vasúti körgyűrű, a V0 megvalósíthatósági tanulmánya. Amennyiben a szükséges kormányzati döntések megszületnek, az építés leghamarabb 2017-ben kezdődhet el, 2020-ban pedig használatba vehetik a szerelvények a körgyűrűt − tette hozzá Fülöp.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet