BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rendkívüli ülést hívtak össze az INA-nál

Az INA igazgatóságának három horvát tagja rendkívüli ülés összehívását kérte mellőzésük és a kőolajszármazékok eladásának visszaesése miatt - jelentette a horvát közszolgálati televízió (HRT). Az ülést kedden 15 órára hívták össze.

2012. szeptember 25. kedd, 13:42

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

\"Az INA egy nagy nemzeti olajtársaságból a Mol területi kirendeltségévé vált\" - fogalmazott a HRT riportere a hétfő késő esti híradóban egy neve elhallgatását kérő magas rangú INA-forrásra hivatkozva, hozzátéve, hogy \"a jelenlegi rendszer szerint a horvát kőolajtársaságot Áldott Zoltánon, az igazgatóság magyar elnökén keresztül Budapest irányítja\". Az INA igazgatóságának horvát tagjait leginkább az az \"abszurd helyzet zavarja, hogy az igazgatóság háromhetente egyszer ülésezik\" - hangzott el a híradásban.

A HRT hétfőn késő este közzétette honlapján az INA igazgatósága három horvát tagjának a rendkívüli ülés összehívására vonatkozó követelését is. A szeptember hetedikei keltezésű 10 oldalas dokumentumban részletesen felsorolják kifogásaikat és azok indoklását. A horvát televízió tudósítója a híradásban sokkoló részletként emelte ki a dokumentumból azt, hogy az INA 3 milliárd dollár értékű teljes kőolajbeszerzése felett egyetlen ügyvezető igazgató rendelkezik, továbbá azt, hogy \"minden beruházáshoz Budapest áldására van szükség\".

A horvát igazgatósági tagokat zavarják az igazgatóságon belüli viszonyok is: habár az INA igazgatóságának három magyar és három horvát tagja van, Áldott Zoltán elnöki szavazata a döntő, így a magyarok gyakran leszavazzák a horvátokat. Ez történt akkor is, amikor a vállalat legérzékenyebb részeinek vezetőit kellett kiválasztani - hangzott el a HRT tudósításában - hozzátéve, hogy mindez tükröződik az INA első félévi rossz eredményében: 2012 első hat hónapjában a kőolajszármazékok eladása 16, a kőolaj-feldolgozás pedig 14 százalékkal esett vissza a HRT szerint.

A híradóban megszólaló Marijan Hanzekovic horvát ügyvéd szerint az INA jelenlegi igazgatási modellje nem felel meg a horvát törvényeknek, mert megfosztja a horvát igazgatósági tagokat jogköreiktől, miközben felelősségük továbbra is fennáll. Az INA és a Mol közötti viszonyt beárnyékolja az Ivo Sanader, volt horvát miniszterelnök ellen folyó per, melynek kapcsán Hernádi Zsoltot, a Mol-elnökvezérigazgatóját azzal vádolták meg, hogy 10 millió euróval vesztegette meg a miniszterelnököt, azért, hogy a Mol irányító helyzetbe kerüljön az INA-ban. Ezért a megoldás kulcsa a Snader ügyben meghozandó ítélet lesz, amely hamarosan várható - állapítja meg a Vecernji list horvát napilap keddi számában.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet