BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb állami cégnél lehet leépítés?

Létszámleépítéstől tart a Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége (KMSZ), álláspontjuk szerint ugyanis a munka törvénykönyvének (Mt.) módosítása létszámcsökkentést okozhat a Volán-társaságcsoportban.

2012. július 25. szerda, 17:52

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A többségi állami tulajdonú cégek esetében az Mt. szűkítette a szabályozható pontok körét. A Volánoknál például a munkaközi szünet eddig a munkaidő részét képezte, július 1-jétől viszont a törvényalkotó ezt megszüntette.

Az elméleti számítások alapján a 20 percnyi munkaközi szünet ledolgoztatása egy 1000 dolgozót foglalkoztató Volán-cég esetében mintegy 40 fős állománykarcsúsítást okozhat, a Volán-csoportnál pedig a létszámleépítés összesen 800-900 munkavállalót érintene. A szövetség emlékeztetett arra, hogy a Volán-szakmában az elmúlt években 30 ezerről 19 ezerre csökkent a munkavállalók száma.

A KMSZ közleményében azt írták, egyetértenek azzal, hogy a jelenlegi gazdasági és társadalmi környezetben másfajta szemléletre és gyakorlatra van szükség, de elhibázottnak tartják, hogy a munka törvénykönyvébe beépített, rosszul értelmezett dogmatikus tételek határozzák meg a humánerőforrás-gazdálkodás alapelveit.

A KMSZ szerint ettől sem versenyképesebbek, sem hatékonyabbak nem lesznek a Volán-társaságok. A közösségi közlekedésben a versenyképességet az innováció és az utasközpontúság növelheti, nem pedig a munkaközi szünet ledolgoztatása. A létszámgazdálkodást, a munkafolyamatok igénye szerint szakmai szempontok és elvárások szerint kell kialakítani - olvasható a közleményben.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet