Bár elméleti potenciálja rendkívül nagy, a napenergia magyarországi hasznosítása napjainkban a megújuló energiaforrások között az egyik legkisebb. A napelemek, napkollektorok száma Magyarországon is egyre bővül, mindemellett nagy lemaradásban vagyunk a szomszédos országokhoz képest is - mondta el a Napi Gazdaság Online-nak Varga Katalin, az Energiaklub megújuló energia projektvezetője, A magyarországi napenergia-piac 2010-ben című elemzés szerzője.
Az utóbbi években a lehetséges megrendelők részéről az érdeklődés, az igény folyamatosan nőtt, ugyanakkor a konkrét megrendelések, vásárlások mennyisége jelentős visszaesést mutat - fogalmazott Varga Pál, a Magyar Épületgépészek Szövetségének alelnöke, a Naplopó Kft. ügyvezetője. Ennek egyik oka a gazdasági-pénzügyi válság, de talán még fontosabb tényező az állami támogatások kedvezőtlen irányú változása.
A lebegtetés tönkreteheti a cégeket
A helyzet jelenleg az állami támogatások szempontjából a legrosszabb - mondja. A kormány nem fukarkodott az ígéretekkel, erőteljes propagandát folytatott ezen a téren; az Új Széchenyi Tervben is hangsúlyos szerepet kapott a meglévő lakásállomány energiahatékonyságának növelése. Mára azonban kiderült, hogy a költségvetés jelenlegi helyzetében még a tavalyi pályázatok kifizetésére sincs fedezet, nemhogy új pályázatok kiírására. Ezért idén valószínűleg nem fogják kiírni a beharangozott lakossági pályázatokat, a lebegtetés pedig lassan tönkreteheti az ezzel foglalkozó iparágat - fogalmazott.
A napkollektoros hőtermelés területén még mindig a viszonylag egyszerű, szinte minden családi házon megvalósítható, használati melegvizet készítő rendszer a legelterjedtebb. Egy ilyen rendszerrel az éves melegvíz-szükséglet 60-70 százalékban előállítható, a bekerülési költség pedig kivitelezéssel együtt körülbelül egymillió forint. A hőtechnikailag egyre korszerűbb házak megjelenésével pedig egyre gyakoribb az épületek fűtésére is rásegítő napkollektoros rendszerek megjelenése.
Az utóbbi időben a napelemes áramtermelő rendszerek is egyre rohamosabban terjednek -tudtuk meg a cégvezetőtől. Ennek egyik oka a napelemek árának jelentős csökkenése, a másik pedig az, hogy az áramszolgáltatók ma már viszonylag egyszerű eljárás után átveszik a napelemekkel megtermelt elektromos energiát. Ez jelentős lökést adott az úgynevezett hálózatra visszatápláló rendszereknek.
Irányadó nettó fogyasztói árak
forrás: Gaiasolar kft, Naplopó kft., Napelemcentrum.hu
Kérdéses a megtérülési idő
Egyebek mellett számítási módszer függvénye, hogy mennyi idő alatt térül meg egy átlagos méretű napkollektor-, illetve napelem-rendszer beszerzése és fölszerelése - fogalmaz az Energiaklub szakembere. Egyszerűbb számításokkal 3-6 év közé tehető a megtérülési idő; az inflációt és a kamatokat is figyelembe vevő számítások jelentősen 10 év fölé is emelhetik ezt az értéket. A megtérülés továbbá a támogatásoktól, és attól is függ, hogy milyen technológiát váltunk ki.
Az villamos energiát termelő napelemek jóval magasabb beruházási költséget igényelnek, így állami támogatás nélkül, közgazdaságilag megalapozott számításokkal a megtérülés egyelőre meghaladja a napelem-táblák élettartamát. Jelentős áramár-növekedést feltételezve a napelemes rendszerek akár állami támogatás nélkül is kevesebb mint 20 év alatt visszahozhatnák árukat, miközben a jól megvalósított rendszerek élettartama 20-30 év.
Hozhat is a konyhára
Az áramtermelő napelemmel akár pénzt is kereshetünk. Idén január elsejétől a napenergiával termelt villamos energia kötelező átvételi ára 29,84 forint/kilowattóra, ami az úgynevezett kiserőművekre vonatkozik. Egyszerűbb feltételeket nyújt mind engedélyezési, mind pénzügyi szempontból a �háztartási méretű kiserőmű� besorolás, amely olyan napelemekre vonatkozik, amelyek kisfeszültségű hálózatra csatlakoznak. Ebben az áramszolgáltató éves szaldó-elszámolást alkalmaz, azaz a hálózatra termelt napenergia-mennyiséget levonja az éves fogyasztásból.
Amennyiben viszont több villamos energiát kívánunk visszatáplálni, mint amennyit az adott csatlakozási ponton vételezünk, azt az áramszolgáltató ugyan átveszi, de csak a vételezett villamos energia átlagára és a rendszerhasználati díj összegének 85 százalékát fizeti ki érte.
Ilyen feltételek mellett tehát csak akkora napelem-rendszert érdemes kiépíteni, amellyel csökkenteni tudjuk a saját fogyasztásunkat. Ekkor lényegében ugyanazt az árat kapjuk érte, mint amennyiért vettük volna az áramot a szolgáltatótól (körülbelül 45 forint). Azok az országok, amelyek hangsúlyozottan támogatják a napenergia-hasznosítást, a fenti gyakorlattal ellentétesen a lakosság is korlátlanul termelhet villamos energiát a hálózatra - teszi hozzá az Energiaklub szakértője.
