BUX 138371.35 -0,81 %
OTP 44600 -0,71 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új IMF-EU megállapodásra törekszik az Orbán-kormány

Szapáry György, Orbán Viktor főtanácsadója szerint decemberig hosszabbítaná meg a kormány a készenléti hitelkeretet, jövőre pedig új megállapodást kötne a nemzetközi szervezetekkel.

2010. június 17. csütörtök, 09:26

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány új pénzügyi megállapodást kíván kötni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) - jelentette ki Szapáry György, Orbán Viktor miniszterelnök főtanácsadója.

Szapáry a köztelevízió reggeli műsorában arról beszélt, hogy a készenléti hitelkeretről szóló, októberben lejáró szerződést a kormány decemberig hosszabbítaná meg, hogy ne keletkezzen törés a programban, és 2011-re egy új megállapodást kíván tető alá hozni. A megbeszélések július elején kezdődnek, amikor Magyarországra érkezik az IMF és az EU küldöttsége. A kormány nem tervezi, hogy lehívja a jelenlegi hitelkeret rendelkezésre álló részleteit, de elképzelhető, hogy felhasználhatják a forrásokat, ha "történik valami" a világgazdaságban, ami erre kényszeríti Magyarországot - fogalmazott.

Az IMF, az EU és a Világbank 2008 novemberében összesen 20 milliárd eurós készenléti hitelkeretet nyitott meg Magyarország számára, eredetileg 17 hónapra, 2010 márciusáig. Tavaly szeptemberben a magyar fél kérésére a nemzetközi szervezetek úgy döntöttek, hogy Magyarország 2010 októberéig hívhatja le a hitelkeret fel nem használt részleteit. A legutóbbi folyósítás 2009 szeptemberében történt. Az akkori döntés alapján a még rendelkezésre álló hitelforrást négy egyenlő, 800 millió eurós részletben lehetne lehívni a meghosszabbított futamidő hátralévő ideje alatt.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet