A mintegy 240 ezer fővárosi, távhővel fűtött lakásból körülbelül 95 ezerben jelenleg is melegek a radiátorok - tudta meg a Napi Balog Róberttől, a Főtáv szóvivőjétől. A társaság mindenhol újra tudja indítani a szolgáltatást, a legnagyobb probléma azzal van, hogy a társasházak lakóközösségei a jelek szerint alig-alig tudnak megegyezni a fűtés újraindításában - mondta a szóvivő.
A nagy viták mögött nyilván anyagi okok vannak. A mostani, úgynevezett temperáló fűtés lakásmérettől függően 300-1000 forintba kerül naponta a háztartásoknak. Így, amennyiben a hűvös idő kitart az előre jelzett két hétig, akkor a többletköltség akár mintegy 14 ezer forint is lehet.
Eleinte az emberek valószínűleg úgy gondolkodtak, hogy nem ijednek meg a hidegtől, majd amikor 15 Celsius fokra süllyedt a hőmérséklet a lakásban, megváltozott a véleményük - fogalmazott a szóvivő. A múlt pénteken, amikor a rossz idő bejött, még csak 4500 lakásban kellett újraindítani a szolgáltatást. Ez hétfőre 15-20 ezerre bővült, majd naponta további 15-20 ezer háztartásban "fűtött be" a társaság.
Jelenleg minössze a lakásoknak körülbelül negyedében van egyedi fűtésszabályozás, és ha az arány a nyár végére el is éri a 30-35 százalékot, az még mindig gyászosan alacsony szám a szóvivő szerint. Az egyedi mérővel nem rendelkező háztartások - ha nem is kérték a fűtés újraindítását - ugyancsak kénytelenek fizetni.
Pedig a Főtáv Zrt. Budapesti Távhőszolgáltató Részvénytársaság ÖKOPlusz programja állami támogatást és részlettörlesztési lehetőséget is biztosít az egyedi mérő felszereléséhez. Ezzel körülbelül 21 százalék megtakarítás érhető el a társaság adatai szerint, ami az átlagosan 173 ezer forintos fővárosi távhőszámlák esetében jelentős összeg.
A Főtáv egyébként folyamatosan figyeli a meteorológiai adatokat - ez alapján rendelik a hőt is - így előre láthatóan a hét végén már mérséklődik a fűtési igény. A szolgáltatás leállítása a jövő hét elején pedig már tömeges lehet a várhatóan javuló időjárásnak köszönhetően.
A hideg idő miatt valamelyest a gázfogyasztás is bővült, de mivel a hétvégén az előrejelzés szerint már felmelegedés jön, ezért egyelőre nem tűnik jelentősnek a többlet - tudtuk meg Bálint Norberttől, a Főgáz szóvivőjétől. Egyébként korábban is előfordult már, hogy az évszaknál hűvösebb idő miatt a szokásos szezon után jóval be kellett kapcsolni a fűtést, akár júniusban is.
Ebben az időszakban a légkondicionálók "kiesése" nem jelentős, az esetleges villamosenergia-igény növekedés inkább a visszakapcsolt fűtési rendszerek fogyasztásából, valamint az esős idővel járó borultság miatti világításból adódhat - tudtuk meg a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt-nél. A rendszerterhelés növekedésének mértéke körülbelül 300 megawatt, ami rendszerszinten 5 százalékos növekménynek felel meg.
A korábbi években inkább a korán jött forróság jellemezte a május végi, június eleji időszakot. Például 2007 május végén a korán jött meleg úgy felpörgette a légkondicionálók forgalmát, hogy már a magasabb műszaki tartalmú készülékeket is tucatszámra lehet eladni (Napi Gazdaság, 2007. május 30.).
Idén egyébként nem ez az első olyan hosszabb időszak, amikor a hőmérséklet jelentősen, több fokkal elmarad az évszaknak megfelelő értékektől, januárban Európa nagy részén jóval hidegebb volt az átlagnál. Amint arról annak idején a Napi beszámolt, a piaci szereplők adatai szerint 20 és 40 százalék közötti mértékben emelkedett az energiafelhasználás az átlagnál hidegebb januári napokon.
