BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy bajok vannak a villanyszámlával

Tízmilliárd forintos nagyságrendű a villamosenergia-szolgáltatók kintlévősége a be nem fizetett áramdíjakból, ráadásul egyre több és egyre régebb óta fennálló hátralékról van szó.

2010. május 19. szerda, 04:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Pontos számot nem tudok mondani, de az E.On-nak több tíz milliárd forintos kintlévősége van az áramdíjak elmaradásából - fogalmazott a Napi érdeklődésére Kutas István, az E.On Hungária Zrt. szóvivője.

Ami a tendenciát illeti, a hátralékok állománya bővülést mutat az előző évekhez képest, és egyre inkább "korosodik" a követelésállomány, azaz bizonyos esetekben már esély sincs a visszafizetésre - tette hozzá.

A háztartási és ipari fogyasztók között egyaránt megfigyelhető a jelenség, azonban a szabadpiacon az E.On igyekszik kiküszöbölni a kintlévőség további növekedését, például a szerződni kívánó cégek szigorúbb partnerminősítésével.

Területileg nincsenek nagy különbségek; azonban 2009-ben érdekes módon a viszonylag iparosodott észak-dunántúli térségben az átlagnál nagyobb növekedést tapasztaltak a nemfizetésekben, bizonyára nem függetlenül az ipart sújtó válságtól - mondta Kutas István.

Gigászi elmaradásokról nem kell beszámolni, de kis mértékben bővül a hátralékállomány - fogalmazott Boross Norbert, a német RWE-EnBW többségi és az állami Magyar Villamos Művek tulajdonában álló Elmű és Émász szóvivője.

Az olyan esetekben, amikor az elmaradásba kerülő ügyfélnek van fizetési készsége, akkor általában piaci eszközökkel - például részletfizetéssel - kezelhető a probléma.

Vannak olyan fogyasztók is, akiknek viszont nincs, vagy alig van jövedelme. Ez már szociálpolitikai kérdés is, de itt is vannak olyan eszközök, amelyekkel csökkenthető a probléma, ilyen az energiatanácsadás, vagy a közműszámla önkormányzati jóváírása közmunkaprogramban.

Lopják is

Ugyancsak jelentős negatív tételt jelentenek a társaságnak az áramlopások, amelyek évente mintegy 14 milliárd forintjába kerülnek az E.On számára Magyarországon.

Számos, áramintenzív tevékenységet folytató vállalkozás, például pékség vagy wellness szálloda épít az ingyen vételezett villamos energiára; ezekben az esetekben a gyanúsan alacsony fogyasztás kelti föl a szolgáltató figyelmét.

A rosszabb anyagi körülmények között élő lakossági fogyasztók között is előfordul a probléma, de értek már tetten lopott árammal medencét, utat fűtő luxusvillát is - fogalmazott az E.On szóvivője, hozzátéve, hogy az áramlopás minden esetben nyomot hagy és bizonyítható.

Az áramlopások terén is erősödik a rossz szociális körülmények között élő fogyasztók jelenléte, de az igazi gondot azok a vállalkozások jelentik, amelyek - az elmúlt évek csökkenése után ismét növekvő számban direkt az ingyen vételezett áramra települnek - fogalmaz Boross Norbert.

Lassacskán szinte önálló iparág épít erre, és külön nehézséget okoz, hogy egy részük a három hónapos behajtási határidő előtt megszűnik - fogalmaz a szóvivő, aki szerint a jogosulatlanul vételezett villamos energiához kapcsolódó kintlévőségeknek úgy 70 százalékát hajtják be végül.

Az EDF Démász kintlévősége több mint 12 milliárd forint, ez az összeg hosszabb ideje nem változott jelentősen, a kintlévőség csökkentése érdekében további intézkedéseket terveznek a törvényi lehetőségek figyelembevételével.

Ellenőrzik az ügyfeleket

A 2009-es évben a korábbi évekhez hasonlóan, közel 1800 jegyzőkönyv készült szerződésszegéses esettel kapcsolatban az EDF Démász Zrt. szolgáltatási területén; 2007 óta ismételten növekszik a felderített esetek száma.

A társaságnál minden évben ellenőrzik az ügyfeleket, a leolvasók évente egyszer felkeresik a felhasználási helyeket és a szabad szemmel is észlelhető beavatkozások felismerésére megfelelő oktatásban részesülnek.

A szerződésszegő beavatkozások, módszerek terjesztését elősegítő személyek felkutatására is nagy figyelmet fordít a társaság, a rendőrség nyomozóinak bevonásával.

Ugyanakkor a lakossági bejelentések is sokat segítenek a szerződésszegéses és szabálytalan vételezéses ügyek felderítésében.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet