A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
A kamara saját erőből mintegy egymillió forinttal járul hozzá a húszfős delegáció útjához - mondta a Napinak Tényiné Stark Mária, az MKIK nemzetközi igazgatóságának vezetője.
A csapat főképp építőipari, építőanyag-gyártó és energetikai cégek képviselőiből állna, meglepetésükre egy gabona-nagykereskedő is jelentkezett.
Bár az élelmiszer-ipari cégek ázsiai jelenléte a korábbinál jóval hangsúlyosabb, expórészvételüket egyetlen állami szervezet sem támogatja, az ITDH az Agrármarketing Centrumhoz hasonlóan idén inkább a közelebbi exportcélországok szakkiállításain való megjelenést segíti.
Önerőből pedig kevés vállalkozás engedheti meg magának nemhogy a piacra lépést, de a bemutatkozást is.
A Pick jelenleg nem tervezi, hogy részt vegyen a világkiállításon - mondta a Napi érdeklődésére Éder Tamás, a Bonafarm-cégcsoport szóvivője.
A magyar húsipari vállalkozások esetleges kínai piacra lépése egyébként is kérdéses, mivel a két ország állat-egészségügyi hatóságai még nem zárták le az exportfeltételekről szóló tárgyalásokat.
Elméletben korlátlan piaca lenne a magyar bornak, sőt a pálinkának is Kínában, még sincs jelen látható mennyiségben a magyar italszakma sem Pekingben, sem Sanghajban - Hongkongban viszont már kapható néhány márkatermék.
Ilyenek például a Zwack termékei, de a városállamon kívül a magyar cég állítólag nem érdekelt a terjeszkedésben.
A magyar borászok közül a Sauska a legaktívabb. A villányi borászat kínai nagykereskedőn keresztül Sanghajban és Pekingben is jelen van, a borok 3-12 ezer forintnak megfelelő jüanért kaphatók néhány szaküzletben.
A magyar pálinkafőzők közül az Agárdi nyitott pár évvel ezelőtt egy helyi gyárat, ahol helyben termett gyümölcsből készítettek agárdi mesterek segítségével pálinkát.
Az akkori tervek szerint az elsőt még három kínai főzde követte volna, végül ebből nem lett semmi, sőt az elsőt is értékesítették a kínai partnernek.
