BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyarország felkészült a télre

Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön hivatalosan is átadta a Szőregen megépült stratégiai gáztározót.

2009. október 1. csütörtök, 16:10

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az avatáson elmondta: nincs még egy olyan stratégiai gáztározó Európában, mint a Szőregen most átadásra került létesítmény, ám Magyarország gázfüggősége is rendkívül nagy.

Magyarországon a nyolcvanas években építették meg az első stratégiai olajtározót, azóta egyetlen egyszer sem okozott érzékelhető fennakadást az ellátásban az olajszállítások ideiglenes megakadása - a Mol vezére azt reméli, hogy a most átadásra került stratégiai gáztározóval az esetlegesen felmerülő gázellátási zavarok is hasonlóan kezelhetők lesznek.

Az 1,2 milliárd köbméteres tárolókapacitással rendelkező, napi 10 millió köbméteres betárolási és napi 20 millió köbméteres kitározási kapacitással rendelkező tározó feltöltésére legkésőbb 2009. december 31-ig sor kerül majd. Egy ilyen léptékű beruházás megvalósítása átlag 5 évet vesz igénybe, ám a szőregi tározó megépítésére vonatkozó,2006 februári kormányzati döntést követően kevesebb mint 3 év alatt sikerül majd befejeztni a projektet.

A magyarországi gázellátást 45 napig biztosítani tudó tározó jelentősen hozzájárul a magyar gázfüggés csökkentéséhez. Bajnai Gordon miniszterelnök szerint ennek ellenére minden vasat a tűzben kell tartani - a kormány épp ezért támogatja a Nabucco és a Déli Áramlatat projekteket is, hiszen mindkettő az ország gázfüggőségének csökkenéséhez vezet.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet